Polskie Radio
Section05
odkrycia i ciekawostki

Pismo mieszkańców Wyspy Wielkanocnej jest starsze niż sądzono. Wyjątkowe odkrycie naukowców

Drewniana tabliczka zapisana wciąż nierozszyfrowanym pismem rongorongo odkryta na Wyspie Wielkanocnej powstała w XV wieku, a więc na długo przed przybyciem Europejczyków - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. To może oznaczać, że pismo mieszkańców wyspy jest jednym z nielicznych, które powstały zupełnie niezależnie od wpływów zewnętrznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki Wyspa Wielkanocna alfabet

Podwodne eldorado u wybrzeży Ghany: polscy biolodzy odkryli setki nowych gatunków!

Ponad 300 nowych gatunków organizmów zamieszkałych nawet na głębokości 1000 metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ghany odkryli biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryte organizmy to bezkręgowce: wieloszczety, czyli morscy kuzyni dżdżownicy, oraz skorupiaki. Naukowcy już szykują projekt kolejnej wyprawy, tym razem wraz z kolegami z Uniwersytetu Azorskiego będą badać dno w okolicach grzbietu środkowoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA odkrycia i ciekawostki Ocean Atlantycki Ghana krewetki głębiny skorupiaki Uniwersytet Łódzki biologia przyroda ekologia Witold Lazar Trójka

Zachodniopomorskie. W Kamieniu Pomorskim odnaleziono monetę Albrechta Hohenzollerna

Renesansowa srebrna moneta została odnaleziona w trakcie prac porządkowych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. To bardzo rzadkie znalezisko w północnej części Pomorza Zachodniego - ocenił w rozmowie z PAP archeolog Grzegorz Kurka. Pieniądz związany jest z postacią ostatniego mistrza Zakonu Krzyżackiego i zarazem pierwszego protestanckiego władcy europejskiego państwa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy zachodniopomorskie Kamień Pomorski odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Toruń. Niezwykłe odkrycia na terenie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

Podczas realizacji prac związanych z budową Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu odkryto fundamenty budynku z XIV wieku - być może magazynu towarów. Relikty najprawdopodobniej zostaną rozebrane, a część może być przeniesiona i eksponowana w innej części gmachu ECFC.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Toruń archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne kujawsko-pomorskie