Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Pytamy o bezpieczeństwo Polski i wycinanie drzew

W najnowszym badaniu zapytaliśmy Polaków, czy ich zdaniem w związku ze złagodzeniem przepisów dotyczących wycinania drzew i krzewów nastąpi niekontrolowana dewastacja przyrody? Czy właściciel posesji powinien mieć pełne prawo do dysponowania znajdującymi się na jej terenie obiektami przyrody? Zapytaliśmy również o to, jak zmieniło się bezpieczeństwo Polski po objęciu prezydentury w Stanach Zjednoczonych przez Donalda Trumpa?
Zobacz więcej na temat:  sondaże Polskiego Radia 24 drzewa ekologia Jan Szyszko ministerstwo środowiska USA Donald Trump bezpieczeństwo

"Szczególną rolę ma nauczyciel". Nowa lista lektur

Pieśni i piosenki patriotyczne, fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca - takie m.in. teksty dodano do listy lektur w 8-letniej szkole podstawowej. Na liście są też pozycje, które dotąd nie były w szkołach obowiązkowo omawiane. O nowej liście lektur szkolnych dyskutowali w Debacie Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), dr Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i dr hab. Maciej Urbanowski (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa edukacja Krzysztof Mazur Maciej Urbanowski nauczyciel

Protesty przeciw "Klątwie". Śledczy badają czy złamano prawo

Jest śledztwo w sprawie spektaklu "Klątwa", wystawionego w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury okręgowej Warszawa Praga powiedział, że dochodzenie wszczęto z urzędu w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu "Klątwa". Są to czyny z artykułu 196 kodeksu karnego i z artykułu 255 paragraf 2 kodeksu karnego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa protest prokuratura

Nowela ustawy o działalności gospodarczej podpisana

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej, a także pismo Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce do unijnej komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Cretu, w którym zawarta jest m.in. sugestia, że „zmiany w polskim sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów”. To sprawy, które komentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Komisja Europejska Cezary Kaźmierczak

"Żadna organizacja nie nałoży na nasz kraj sankcji"

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce miało skierować do unijnej komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Cretu pismo, w którym zawarta jest sugestia, że w Polsce „dochodzi do ustawicznego łamania prawa, zmiany w sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów, a sędziowie są wręcz fizycznie atakowani”. W Debacie Dnia sprawę komentowali Aleksander Majewski („wSieci”) i Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS Frans Timmermans Martin Schulz Komisja Europejska

Marszałek Kuchciński zostaje. "PiS nie miał się czego bać"

Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie z funkcji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i wybór na to stanowisko Rafała Grupińskiego. Za odrzuceniem wniosku głosowało 241 posłów, poparło go 174, wstrzymało się 24. – Część działań, które marszałek firmuje swoim nazwiskiem, jest kompromitująca dla polskiej demokracji – mówił w audycji Punkt Widzenia Krzysztof Mrozek, politolog. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował również prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm Prawo i Sprawiedliwość Marek Kuchciński sejm pr24 Platforma Obywatelska Rafał Grupiński Piotr Wawrzyk PiS

"Ten spektakl to wsadzanie palca w oko"

Wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl "Klątwa” ma znamiona bluźnierstwa - napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W przedstawieniu znalazły się m.in. sceny seksu z figurą Jana Pawła II i profanacji krzyża. O kontrowersjach wokół "Klątwy" mówili goście Debaty Poranka: Witold Mrozek (Krytyka Polityczna/Gazeta Wyborcza), Wojciech Stanisławski (historyk i publicysta) i Piotr Semka (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Warszawa spektakl Piotr Semka

Odbicie w polskiej gospodarce. "Widać duży optymizm"

Silny wzrost produkcji przemysłowej w styczniu, po raz pierwszy od dłuższego czasu odbiła też produkcja budowlano-montażowa. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w poprzednim miesiącu, w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, produkcja przemysłowa była wyższa o 9 procent, a budowlano-montażowa o 2,1 procent. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki: Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Andrzej Kensbok (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  pkb produkcja przemysłowa Główny Urząd Statystyczny inwestycje Justyna Golonko Arkadiusz Pączka wzrost gospodarczy

"Marek Belka zasłaniał się sztuczkami retorycznymi"

Komisja śledcza ds. afery Amber Gold przesłuchała we wtorek byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego, Marka Belkę. – To był jeden z najbardziej inteligentnych świadków. Nie jestem zadowolony z przesłuchania, były prezes wielu ważnych rzeczy nam nie powiedział, zakrywając się sztuczkami retorycznymi – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz ’15 i członek komisji.
Zobacz więcej na temat:  Marek Belka Amber Gold NBP komisja śledcza prokuratura Kukiz'15 Sejm Tomasz Rzymkowski

Sellin o "Klątwie": powinny zareagować władze Warszawy

Nie milkną kontrowersje ws. wystawianego w stołecznym Teatrze Powszechnym spektaklu "Klątwa".  W przedstawieniu miały znaleźć się m.in. sceny seksu z figurą Jana Pawła II i profanacji krzyża. – Zachęcałbym, by żądać reakcji ze strony właściciela, czyli m.st. Warszawy. To Hanna Gronkiewicz-Waltz daje pieniądze na ten teatr – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.  
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego spektakl Warszawa abonament rtv abonament media publiczne Hanna Gronkiewicz-Waltz POLSKA

Architektoniczny Oscar dla Muzeum Katyńskiego?

Gmach stołecznego Muzeum Katyńskiego znalazł się wśród pięciu finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe. Wyróżnienie, przyznawane przez Unię Europejską, nazywane jest "architektonicznym Oscarem". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego i Dariusz Matlak, dyrektor biura budowy Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń muzeum Zbrodnia Katyńska II wojna światowa ZSRR architektura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego