Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Sędzia, który uprawia politykę powinien odwiesić togę"

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami środowisk prawniczych. Spotkanie dotyczyło zmian w wymiarze sprawiedliwości, a konkretnie - proponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformy sądownictwa. – Sędzia, który zaczyna uprawiać politykę powinien odwiesić togę gdzieś w szafie i wystartować w wyborach.  Nie powinniśmy z aprobatą przyjmować wypowiedzi stricte politycznych sędziów, bo to naruszenie konstytucyjnego trójpodziału władzy – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Paweł Mucha, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Mucha kancelaria prezydenta Piotr Wąż POLSKA

Nowy plan pokojowy dla Ukrainy. Referendum ws. Krymu?

Prasa amerykańska ujawniła szczegóły alternatywnego planu pokojowego, przedstawionego prezydentowi USA. Zawiera on m.in. propozycję przeprowadzenia na Ukrainie referendum w sprawie wydzierżawienia Krymu Rosji na 50-100 lat. O nowych pomysłach na pokój mówili goście Debaty Poranka: Dariusz Materniak, (PolUkr.net), Olga Popowycz (historyk i analityk) i Tadeusz Iwański (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Majdan Ukraina Krym Rosja USA Tadeusz Iwański

Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy

Choć podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. Działało też Polskie Państwo Podziemne. - Było wyjątkowe na tle Europy. Miało wszystkie cechy, charakteryzujące normalne państwo: rząd polski w Londynie, quasi parlament, sądy, wyroki, podatki, ustawy – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

36 lat NZS. "Nazywaliśmy rzeczy po imieniu"

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Okazją była 36. rocznica zarejestrowania NZS przez komunistyczne władze, 17 lutego 1981 roku. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego. O jej działalności mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Andrzej Anusz Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Solidarność prezydent PRL

Ukraina trzy lata po Majdanie. "Sytuacja jest patowa"

Trzy lata temu podczas walk na Majdanie Niepodległości zginęło około 100 osób, a kilkaset zostało rannych. Najkrwawsze wydarzenia miały miejsce od 18 do 20 lutego, kiedy milicja użyła wobec protestujących broni palnej. O sytuacji Ukrainy po tamtych wydarzeniach mówili goście Debaty Dnia: Łukasz Rogojsz (Newsweek) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Wiktor Świetlik Ukraina Rosja Unia Europejska NATO Donald Trump

Jest przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii

Rozpoczynają się rozmowy w sprawie dostaw śmigłowców dla polskiej armii. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do negocjacji trzy firmy, które wcześniej złożyły wstępne oferty. Chodzi o kupno 16 śmigłowców w wersji dla wojsk specjalnych i marynarki wojennej. Gościem Polskiego Radia 24 był gen. bryg. pilot Dariusz Wroński, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych.  
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej armia przetarg Świdnik Mielec airbus

Konferencja w Monachium. "Pojawiło się ziarno niezgody"

W niedzielę zakończyło się jedno z najważniejszych spotkań polityków i ekspertów bezpieczeństwa na świecie – 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. USA reprezentowali wiceprezydent Mike Pence i sekretarz obrony James Mattis, którzy nawoływali przywódców innych państw NATO do zwiększenia środków na obronność. Gościem Polskiego Radia 24 był amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Monachium NATO Mike Pence

"Źle się dzieje, gdy wycinane są drzewa w środku miasta"

- To już drugi topór ministra Szyszki. Pierwszy był wówczas, gdy postawił nam przy wszystkich drogach wielkie ochronne mury, tzw. ekrany, odcinając w ten sposób miasta od ludzi. Teraz, bez żadnych konsultacji, wycinane są drzewa – powiedziała w programie 24 Pytania posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Fabisiak. Odniosła się w sposób do zliberalizowanego przepisu ustawy o wycince drzew.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Warszawa środowisko drzewa ekologia Platforma Obywatelska

Danuta Szaflarska 1915-2017. Aktorstwo było jej spełnieniem

Była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też pierwszą amantką powojennej kinematografii. W niedzielę 19 lutego zmarła Danuta Szaflarska. Aktorka teatralna i filmowa miała 102 lata. W Polskim Radiu 24 artystkę wspominali krytycy filmowi: Joanna Sławińska, Bożena Janicka i Andrzej Kołodyński oraz aktor Olgierd Łukaszewicz.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska kino aktorzy aktorstwo Joanna Sławińska film polski Olgierd Łukaszewicz Andrzej Kołodyński Bożena Janicka

Andrzej Dera: jest potrzeba głębokiej zmiany w sądownictwie

– Stan polskiego sądownictwa jest bardzo zły. Świadczą o tym też ostatnie przypadki sędziów, którzy zostali przyłapani na drobnych kradzieżach. To jest dla mnie rzecz niebywała i kuriozalna – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Dera Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krs sądownictwo Warszawa metropolia aglomeracja warszawska