Polskie Radio
Section05

pr24

Ukraińcy mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej bez wiz

Pierwszy dzień bezwizowego ruchu obywateli Ukrainy po terytorium państw Unii Europejskiej, wybory parlamentarne we Francji, a także powyborcze zamieszanie na brytyjskiej scenie politycznej. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wizy Unia Europejska Francja wybory parlamentarne Emmanuel Macron Wielka Brytania Brexit Theresa May Boris Johnson

„Teraz i w godzinę śmierci”. Wyjątkowy film o różańcu

Czy to prawda, że to krucjata różańcowa spowodowała, że z Austrii wycofały się wojska sowieckie? Czy dzięki modlitwie setek tysięcy demonstrantów upadła dyktatura Ferdinanda Marcosa na Filipinach? Zdaniem wielu osób różaniec ma ogromną moc sprawczą i jest jedną z najlepszych broni do walki ze złem. Postanowili to sprawdzić Mariusz Pilis i Dariusz Walusiak, autorzy wyjątkowego filmu „Teraz i w godzinę śmierci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Działania Obywateli RP mają prowokacyjny charakter"

– Działania chociażby Obywateli RP mają bezwzględnie prowokacyjny charakter – powiedział Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń z 10 czerwca, gdy po raz kolejny środowiska opozycyjne starały się zakłócić przebieg miesięcznicy smoleńskiej. W audycji „Wróżenie z Faktów” sprawę skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka katastrofa smoleńska Warszawa Bogumił Łoziński PiS

IPN: pamiętamy o Polakach żyjących za granicą

Trzy samochody pełne książek, albumów, gier oraz puzzli edukacyjnych dotarły do polskich szkół i bibliotek na Litwie. To efekt inicjatywy podjętej przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Jarosław Szarek po rozmowie z polskim ambasadorem w Wilnie postanowił obdarować naszych rodaków materiałami, które pomogą im w kontakcie z językiem polskim, a także w utrzymaniu więzi z krajem przodków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Litwa Wilno Jarosław Szarek edukacja

"Bardzo nam zależy na niezawisłości sądownictwa"

- O ile kręgosłup główny konstytucji z podziałem na poszczególne najważniejsze władze - ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą – musi być zachowany, o tyle coraz więcej jest niuansów, które nie do końca pasują do naszego modelu rozwoju życia społeczno-gospodarczego – powiedział w audycji Jeden na Jednego sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Odniósł się w ten sposób do pomysłu zmiany konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konstytucja referendum sądownictwo krs Jerzy Jachowicz

"Zielarstwo ma w genach"

Jak mówi o sobie Mirosław Angielczyk - zielarstwo ma w genach, bowiem już jako dziecko zbierał zioła z podlaskich łąk. Po skończeniu studiów w stolicy wrócił na wieś i otworzył firmę skupującą i produkująca zioła. Dziś jego firma „Dary natury” jest liczącym się producentem ziół w Europie, a „Ziołowy zakątek” przyciąga aromatycznymi ziołami turystów z Polski i z zagranicy. O tym, jak z miłości do ziół zrobić świetnie prosperujący biznes, Mirosław Angielczyk opowiadał w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Cichociemni będą znowu wznoszeni pod niebiosa"

Najnowszy we flocie LOT Boeing 787 Dreamliner upamiętnia Cichociemnych. Symbol spadochroniarzy Armii Krajowej znalazł się na kadłubie maszyny. W niedzielę samolot zasilił flotę LOT. O inicjatywie polskiego przewoźnika i przywracaniu pamięci Cichociemnych z Bogdanem Rowińskim, prezesem Fundacji imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  LOT Cichociemni II wojna światowa historia Polski POLSKA

Ukraińcy bez wiz do UE. "Szturmu nie było"

Przed uruchomieniem ruchu bezwizowego z Ukrainą mówiło się o kilku scenariuszach. Nieraz można było usłyszeć, że w wyniku tej decyzji będziemy świadkami gigantycznego szturmu na polskich granicach. Drugi scenariusz mówił o tym, że po szerszym otwarciu granic, Ukraińcy, którzy dziś są w Polsce, masowo będą z Polski wyjeżdżać do Europy Zachodniej, co spowoduje brak rąk do pracy w naszym kraju. O scenariuszach tych mówiła w Polskim Radiu 24 Switlana Owczarowa z Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Unia Europejska wizy

Atak gazowy podczas I wojny światowej. Powstaje film

102 lata temu 12 czerwca doszło do pierwszego na wschodnim froncie I wojny światowej użycia gazów bojowych. Wydarzenie to miało miejsce na pograniczu Mazowsza i dzisiejszego województwa łódzkiego, pod miejscowością Bolimów. Historię tę chce przypomnieć Ireneusz Skruczaj tworząc film dokumentalny „Obłoki śmierci”. O inicjatywie reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 I wojna światowa broń chemiczna

Kobiety sukcesu, kobiety biznesu: Nika Jaworowska – Duchlińska

Nika Jaworowska – Duchlińska jest rysowniczką, malarką i graficzką, a także pisarką, autorką scenografii i projektantką kostiumów teatralnych. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Galerii Satyrykonu w Legnicy, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii. O swojej twórczości artystka opowiadała w audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  książki książki dla dzieci dzieci

"Psoty pod Wodą" – impreza dla dzieci z udziałem aktorów

17 czerwca jedna z hal na terenie Soho Factory w Warszawie zmieni się w podwodny świat, a to wszystko za sprawą wydarzenia „Psoty pod Wodą”. Mali podróżnicy pod okiem animatorów i artystów warszawskich teatrów będą mieli okazję zejść na samo dno oceanu i przeżyć przygody podczas poszukiwania zaginionego skarbu. O wydarzeniu opowiadała w Polskim Radiu 24 kuratorka projektu - Marta Wójcicka.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa dzieci woda spektakl

UE znosi wizy dla Ukraińców. "Bardzo ważna decyzja"

Od niedzieli 11 czerwca Unia Europejska znosi wizy dla Ukraińców. Warunkiem jest m.in. posiadanie paszportu biometrycznego i pobyt nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. O tym, dla kogo ta decyzja jest istotna, kto na niej skorzysta i jakie konsekwencje może to mieć dla Polski, mówili w audycji 7 Dni Wschód Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska wizy Cezary Kaźmierczak praca obcokrajowcy Rafał Sadowski

Protesty podczas miesięcznicy smoleńskiej. "To wąska grupa"

- W ciągu ostatnich miesięcy dochodzi do nasilenia kontrmanifestacji smoleńskich. Bierze się to z kilku czynników: przede wszystkim z tego, że PiS uchwaliło specjalne prawo o manifestacjach, które ograniczyło prawo do kontrmanifestacji. To wywołuje opór ze strony obywateli – powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej. O protestach podczas 86. miesięcznicy i kolejnych nagraniach w aferze taśmowej mówił także Paweł Ozdoba z DoRzeczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka Smoleńsk katastrofa smoleńska Warszawa PiS