Polskie Radio
Section05

pr24

Polskie Radio 24 Zmiany w układach zbiorowych pracy. OPZZ: od rządowego projektu oczekiwaliśmy więcej

Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy krytykują przedstawiciele związków zawodowych. -  Oczekiwaliśmy więcej od tej propozycji. Strona rządowa chce, żeby układy były na czas określony, co w naszej ocenie może doprowadzić do zaburzenia ich funkcjonowania w wielu zakładach pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Śmigielski z OPZZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Anna Grabowska

Polskie Radio 24 Plan Zełenskiego nie wypali? "Żołnierze zmęczeni wojną"

Wołodymyr Zełenski zaprezentował plan zwycięstwa Ukrainy. Zdaniem dr Beaty Górki-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego jest on "nader optymistyczny". - Wojsko ukraińskie jest coraz bardziej zmęczone wojną. Brakuje ludzi, a obecni na froncie mają mniejszą wolę walki - powiedziała ekspertka w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Polskie Radio 24 ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski

Polskie Radio 24 Co zmieni śmierć szefa Hamasu? "Tego nikt nie powie wprost"

Według części zachodnich polityków zabicie przywódcy Hamasu Jahji Sinwara daje nadzieję na zakończenie konfliktu z Izraelem. - Tego typu wypowiedzi to bardzo eleganckie przekazanie rządowi Izraela informacji pod hasłem: "osiągnęliście to, co chcieliście, a teraz czas odpuścić". Nikt stronie izraelskiej nie powie tego wprost - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Izrael konflikty międzynarodowe Polskie Radio 24 ŚWIAT Hamas

POLSKIE RADIO 24 Projekt ws. związków partnerskich. "Lepszy rydz niż nic"

Z przygotowanego przez Katarzynę Kotulę projektu cieszą się środowiska wspierające osoby LGBT+. I choć w zamierzeniu ma być on na tyle kompromisowy, żeby zaakceptowało go również PSL, to ludowcy już zapowiedzieli prezentację własnej propozycji. - Organizacje i aktywiści są zadowoleni z przygotowanego przez ministrę rozwiązania, ale jest to trochę na zasadzie "lepszy rydz niż nic" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Piekutowska z TOK FM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka związki partnerskie Katarzyna Kotula Polskie Stronnictwo Ludowe

POLSKIE RADIO 24 Operacja "Feniks". "Jest jeszcze ogrom pracy do zrobienia"

- Stworzyliśmy zespoły współpracy cywilno-wojskowej, które jeżdżą w teren i diagnozują potrzeby, wsłuchują się w głos lokalnych samorządów, co należy zrobić w pierwszej kolejności w zakresie przywrócenia czy uporządkowania infrastruktury - mówił w Polskim Radiu 24 płk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo Agnieszka Drążkiewicz Wojska Obrony Terytorialnej powódź

Polskie Radio 24 Caritas pomaga odbudować toalety w szkołach w Etiopii. "Edukacja i znaczące polepszenie jakości życia"

-  W całym regionie Tigraj tylko cztery na dziesięć osób ma dostęp do czystej wody. 40 procent dzieci poniżej piątego roku życia ma objawy niedożywienia, to bardzo alarmujące dane - mówiła Dominika Chylewska, która z Niną Mocior była gościła w Polskim Radiu 24. Caritas Polska we współpracy z Caritas w Etiopii rozpoczyna program budowy toalet w szkołach regionu Tigraj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Magdalena Skajewska Afryka Etiopia Caritas Polska

Polskie Radio 24 Coraz mniej wróbli w miastach. "Niepokojący trend"

- Każdy, kto remontuje lub ociepla budynek, musi mieć świadomość, że przed przystąpieniem do remontu domu, powinien mieć "opinię ornitologiczną", aby zrobić wszystko, aby uchronić miejsca gniazdowania ptaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Mizera, ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w audycji "Zamiana klimatu".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia ptaki wróbel Marta Hoppe

POLSKIE RADIO 24 Ciecióra: dziś Tusk mówi PiS-em

- Jak słucham dziś Donalda Tuska, to zdecydowanie mam poczucie, że mówi PiS-em, w tym zakresie bardzo się zradykalizował. W 2015 roku spór też był bardzo realny i wtedy Donald Tusk mówił o tym, że państwa Unii Europejskiej, w tym Polska, które nie będą przyjmować migrantów, będą karane finansowo (…). Głosował przeciwko ustawie, dzięki której rząd mógł budować mur na granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Ciecióra (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja kryzys migracyjny Unia Europejska

Nowa fala COVID-19 staje się problemem dla biznesu

- Epidemia choroby COVID-19, której najwięcej przypadków będzie w październiku, powinna skłaniać także pracodawców do większej dbałości o pracowników, także przez płyny do dezynfekcji rąk i możliwość pracy zdalnej - mówiły w Polskim Radiu 24: Aleksandra Karasińska dziennikarka ekonomiczna i Monika Rachtan, blogerka i autorka programu "Po pierwsze pacjent" w audycji "Saldo".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 COVID-19 pandemia

E-autobusy pomogą w walce z transportowym wykluczeniem

- Wykluczenie transportowe, to brak dostępnych połączeń kolejowych i autobusowych. To powoduje, że nie można za pomocą komunikacji publicznej dotrzeć do szkoły lub lekarza w innej miejscowości. Dotyczy to osób, które nie jeżdżą własnymi autami, zwłaszcza młodzieży i seniorów - powiedział w Polskim Radiu 24, Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 transport transport publiczny elektromobilność samochody elektryczne Ewa Wasążnik wykluczenie komunikacyjne

Nowe szczepionki na COVID-19 wkrótce trafią do aptek

- Polska nie brała udziału w tegorocznych, unijnych przetargach na szczepionki przeciwko najnowszemu wariantowi COVID-19, co obciąża poprzednie kierownictwo resortu zdrowia, bo to była decyzja z roku 2023, której nie można już było cofnąć - mówili goście Polskiego Radia 24: Katarzyna Rajzer, szefowa rzeszowskiego sanepidu, i prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w audycji 'Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NFZ budżet Polski Ewa Wasążnik szczepionka szczepienia COVID-19

POLSKIE RADIO 24 Presja migracyjna. Kobosko: Europa nie jest w stanie przyjąć wszystkich

- Szacuje się, że nawet miliard ludzi z innych kontynentów, zwłaszcza z Afryki i Azji, chciałby przenieść się do Europy. Nie jesteśmy w stanie wszystkich przyjąć - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kobosko, europoseł Trzeciej Drogi - Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kobosko Agnieszka Drążkiewicz polityka Rząd Donalda Tuska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny azyl Unia Europejska