Polskie Radio
Section05

Prawo i Sprawiedliwość

"Jest pogwałceniem solidarności europejskiej". Joanna Lichocka o Nord Streamie 2

- Nie jest to projekt, który wynika z solidarności europejskiej, ale jest jej pogwałceniem. Uderza on w kraje Europy Środkowo-Wschodniej i jest to też realizowane przez Rosję - powiedziała o konsekwentnym dążeniu Niemiec do zrealizowania budowy Nord Streamu 2 Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" był także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Rosja Niemcy gazociąg północny pieniądze dyplomacja Unia Europejska koalicja obywatelska Dariusz Joński Joanna Lichocka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Robert Telus: Jarosław Gowin pozostaje w koalicji, którą tworzymy razem dla Polski

- Bardzo fajnie jest powiedzieć: "zapraszamy Gowina", albo że spotkał się z Donaldem Tuskiem, lub że wyjdzie z koalicji rządzącej. W ten sposób podgrzewa się atmosferę. Opozycja chce, żebyśmy na ten temat mówili. Jarosław Gowin pozostaje w koalicji, którą tworzymy razem dla Polski - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Robert Telus.
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin zjednoczona prawica POLSKA polityka

Kontakty Gowina z Tuskiem. Waszczykowski: żądam honorowej odpowiedzi, czy były rozmowy

- Dużą pretensję mam do Jarosława Gowina. Warto, żeby się z tego wytłumaczył. Jeśli mamy przetrwać trzy następne lata, to musimy być jednością, zjednoczeni i współpracować. Nie możemy być ciągle zaskakiwani podchodami i sabotażem na zapleczu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin POLSKA polityka

"Nie jesteśmy demiurgami". Fogiel o wpływie PiS na sytuację w Porozumieniu

- Opinia o wszechmocy naszej partii jest przesadzona. Nie wtrącamy się w sprawy naszych partnerów, najważniejsze, żeby Zjednoczona Prawica realizowała swój program. Na razie nie wydaje się to zagrożone - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin Adam Bielan zjednoczona prawica

"Żart i pusta propaganda". Antoni Macierewicz o "Koalicji 276"

 - Lewica nigdy nie zgodzi się na ponowne włączenie do planów PO. W ten sposób zakwestionowałaby możliwość własnego istnienia. Między PO i SLD istnieje fundamentalny konflikt związany z czerpaniem z tego samego elektoratu, porozumienie nie jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24, wiceprzewodniczący PiS i były szef MON, Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska opozycja lewica polityka POLSKA

Słabnąca pozycja PO. Prof. Drzonek wskazał główne błędy partii Budki

- Uważam, że PO popełniła po wyborach w 2015 roku błąd bycia totalną opozycją. Proponowała, żeby ta totalność była wyrażana przy pomocy ulicy i zagranicy - powiedział o sytuacji Platformy Obywatelskiej prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Szymon Hołownia protesty w Warszawie Borys Budka sondaże wybory parlamentarne 2015 POLSKA polityka Polskie Radio 24

Zagrożenie katastrofą budowlaną. Radni PiS interweniują ws. Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli w środę, że złożą wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zamknięcia Mostu Uniwersyteckiego. Przeprawa została wyłączona z użytkowania z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną. - Ta bulwersująca sprawa musi zostać wyjaśniona - mówił przewodniczący klubu PiS w Radzie Miejskiej Jarosław Wenderlich.
Zobacz więcej na temat:  Bydgoszcz regiony kujawsko-pomorskie POLSKA

Sobolewski: prezes PiS jeszcze nie zaszczepił się przeciw COVID-19

Jarosław Kaczyński nie zaszczepił się przeciw COVID-19 - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. - Jeszcze pan prezes czeka na swoją kolej, która mam nadzieję przyjdzie w ramach Narodowego Programu Szczepień i zgodnie z harmonogramem tych szczepień - mówił w telewizji wPolsce.pl, pytany czy szef PiS zapisał się już na szczepienie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepionka COVID-19 Jarosław Kaczyński szczepienia Koronawirus w Polsce Krzysztof Sobolewski społeczeństwo

Prof. Rafał Chwedoruk: wyrok TK ws. aborcji będzie w polityce obecny przez lata

- Grupa społeczna cechującą się niższą frekwencją w wyborach, trudna do zmobilizowania, czyli najmłodszy elektorat, przejawia, zwłaszcza gdy mowa o jesiennych manifestacjach, dość duże zainteresowanie tym tematem, przez cała lata drugoplanowym. Politycy obecnej opozycji, szczególnie lewicowej, będą zainteresowani podtrzymywaniem go w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet Trybunał Konstytucyjny prawo aborcja protest POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Rafał Chwedoruk wybory parlamentarne

Będzie wsparcie dla kobiet w ciąży, których dzieci są chore. Solidarna Polska przedstawiła projekt

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad zmianami w prawie rozszerzającymi wsparcie dla niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodzin. Własny projekt ustawy w sprawie pomocy kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady, przygotowali politycy Solidarnej Polski. Ma to być odpowiedź na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. 
Zobacz więcej na temat:  aborcja Sejm Trybunał Konstytucyjny ciąża zdrowie Solidarna Polska polityka POLSKA