Polskie Radio
Section05

przyroda

Wilki w Polsce zagrożone? UE może zmienić zasady ochrony

Ochrona na poziomie unijnym jest niezbędna dla zachowania populacji wilka w Europie - przekonują badaczka ssaków dr Katarzyna Kozyra-Zyskowska oraz Katarzyna Wiekiera z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Ekspertki obawiają się, że jeśli Bruksela zmieni obowiązujące przepisy, to deklaracja resortu środowiska nie wystarczy do zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta Wilki

Sezon na alergię. Ma ją co trzeci z nas

Prawie 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku wiosna przyszła wcześniej, w niektórych regionach przestała już pylić brzoza, szybciej natomiast zaczęły pylić trawy - mówi doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. „Jeżeli alergen wnika do nosa - daje alergiczny nieżyt nosa, jeżeli dotyka do spojówki oka - oko jest załzawione, piecze, pacjent wygląda źle, to bardzo prawdopodobne, że jest to objawtej samej choroby - alergii".
Zobacz więcej na temat:  alergia zdrowie

Zielony świat pod lupą. 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi. To data, która przypomina nam o potrzebie trosce o naszą planetę. W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" Martyna Chuderska i jej gość Bartosz Popczyński, przyrodnik z Lasów Miejskich Warszawy, rozmawiali między innymi o tym, jak każdy z nas, nawet najmłodszy, może dołożyć swoją cegiełkę w trosce o środowisko. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom ekologia Ziemia

Żmija zygzakowata w Polsce. Jak rozpoznać i co zrobić po ukąszeniu?

Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący naturalnie w Polsce. Jej ukąszenia budzą strach. Warto poznać ją bliżej dla własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na ochronę gatunkową.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta góry natura żmija zygzakowata

Audycja specjalna wokół książki Stanisława Łubieńskiego, autora "Księstwa Ptaków"

Audycja specjalna, w której Paweł Sztarbowski spotka się ze Stanisławem Łubieńskim. Zwykle opowiada on o ptakach w audycji "Księstwo Ptaków". W książce "Drugie życie Czarnego Kota" napisał o przetrwaniu przyrody w krajobrazie miejskim. Także o roślinach, a to z kolei specjalność Pawła Sztarbowskiego. Obaj Trójowi autorzy spotkają się, by wymienić poglądy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ptaki Warszawa stanisław łubieński

Pierwsza taka planeta w kosmosie. Odkryli ją przypadkiem

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przypadkiem odkryli planetę, która okazała się jedyną taką w znanym wszechświecie. 2M1510 (AB) b okrąża układ dwóch innych ciał niebieskich, co już samo w sobie jest dosyć rzadkie, ale w dodatku jej orbita jest prostopadła do płaszczyzny ich ruchu. - To dość nieprawdopodobne i ekscytujące - ocenia astrofizyk Amaury Triaud z Uniwersytetu w Birmingham.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA Wszechświat