Polskie Radio
Section05
rocznica

Witek: niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Trzeba się temu sprzeciwiać

- Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej, to są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić, to nasz obowiązek - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Westerplatte regiony pomorskie Gdańsk II wojna światowa rocznica

"Stworzyli nową rzeczywistość". Andrzej Duda oddał hołd robotnikom Sierpnia 1980 r.

- Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę, mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy tutaj w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda rocznica porozumienia sierpniowe strajki sierpniowe HISTORIA 1980 PRL Solidarność prezydent

Mija 50. lat od premiery "Nie lubię poniedziałku". Co decyduje o fenomenie filmu?

Premiera filmu "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego miała miejsce w 1971 roku.  Tadeusza Chmielewskiego. Mimo lekkiej krytyki polskiej rzeczywistości, wyrażonej w typowy dla tego reżysera surrealistyczny sposób, obraz jest laurką dla Warszawy, pełen optymizmu, pokazujący jej najpiękniejsze miejsca. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM reżyser Bohdan Łazuka komedia rocznica Joanna Sławińska

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

- Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Europa Zachodnia, która nie doświadczyła życia w komunizmie, nie może zrozumieć znaczenia powstrzymania przez Polskę bolszewików w 1920 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski bitwa warszawska rocznica wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 infografika

"Relacje na żywo, pieśni powstańcze". Agnieszka Kamińska o obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

- 1 sierpnia oraz w kolejnych dniach w Polskim Radiu usłyszeć będzie można wypowiedzi uczestników walk, pochodzące z bogatych Archiwów Polskiego Radia. Planowane są relacje na żywo z obchodów uroczystości państwowych, rozmowy z wyjątkowymi gośćmi - ekspertami, historykami, autorami publikacji i opracowań o tematyce powstańczej - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie Warszawa rocznica W POLSKIM RADIU Polskie Radio Agnieszka Kamińska

Na warszawskim Żoliborzu upamiętniono żołnierzy "Żywiciela". "Marzy nam się ideowa sztafeta pokoleń"

Złożeniem wieńców i salwą honorową uczczono przy pomniku Żołnierzy "Żywiciela" na stołecznym Żoliborzu zbliżającą się 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Walki w tej dzielnicy zaczęły się 1 sierpnia, na kilka godzin przed wybuchem zrywu w innych dzielnicach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie regiony mazowieckie Warszawa rocznica infografika

77. rocznica likwidacji więzienia Pawiak. W Warszawie uczczono pamięć więźniów

W Warszawie oddano hołd więźniom Pawiaka, w którym w czasie drugiej wojny światowej osadzono około 100 tysięcy osób i zgładzono ponad 37 tysięcy z nich. Jak co roku władze Muzeum Więzienia Pawiak zorganizowały obchody kolejnej, 77. rocznicy likwidacji więzienia. Hitlerowcy rozpoczęli ten proceder 30 lipca 1944 roku, tydzień przed wybuchem powstania warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pawiak II wojna światowa POLSKA rocznica

"To od nas zależy, czy było warto". Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza projekt "Korzenie Pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie Pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego HISTORIA rocznica Jan Ołdakowski Armia Krajowa