Polskie Radio
Section05

rolnictwo

Wojciechowski: Kołodziejczak nie jest tak naprawdę reprezentantem rolników

Michał Kołodziejczak nie jest tak naprawdę reprezentantem rolników i poważnym partnerem do rozmów na temat rolnictwa, a decyzja Donalda Tuska o umieszczeniu lidera Agrounii na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej nie wpłynie na głosowanie na polskiej wsi - mówił w "Salonie politycznym Trójki" komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Janusz Wojciechowski Michał Kołodziejczak rolnicy koalicja obywatelska Unia Europejska kampania wyborcza wybory w Polsce

Janusz Wojciechowski: Unia powinna dofinansować tranzyt zboża z Ukrainy

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że rozwiązaniem problemu ukraińskiego zboża powinny być przedłużenie zakazu jego importu oraz unijne dopłaty do tranzytu. Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że Unia Europejska powinna wspierać Ukrainę przede wszystkim finansowo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Wojciechowski Unia Europejska zboże wojna na Ukrainie wojna 2023

Prezes PiS: dla naszych przeciwników politycznych ważna jest Bruksela i Berlin, a nie Warszawa

- Dla Donalda Tuska ważny jest Manfred Weber i ważne są Niemcy! Nie Polska i polskie społeczeństwo. Dlatego zachęcam do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość i do udziału w referendum 4xNIE - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który przebywa z wizytą w Paradyżu, gdzie trwają dożynki województwa łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka łódzkie Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Robert Telus

Kołodziejczak potępiany za mariaż z PO, rolnicy zarzucają mu zdradę. "Jesteś judaszem polskiej wsi"

W środę (16 sierpnia) świat polskiej polityki obiegła wiadomość, że lider Agrounii Michał Kołodziejczak wystartuje z pierwszego miejsca na liście KO w Koninie  w wyborach do Sejmu. Ta nominacja wywołała liczne komentarze zarówno w obozie Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji, a także samych rolników. Premier wypomniał Kołodziejczakowi prorosyjskie poglądy, minister rolnictwa ocenił, że liderowi Agronunii zależy tylko na swoich ambicjach, a w sieci pojawiają się też zarzuty, że Kołodziejczak jest "Judaszem polskiej wsi".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kołodziejczak Platforma Obywatelska wybory w Polsce opozycja

Kołodziejczak na listach PO. "Nie wiem czy mamy do czynienia z ekspresją, czy warcholstwem"

- Nie wiem, czy mamy do czynienia z ekspresją, czy bardziej z warcholstwem, które przez lata było organizowane - ocenił wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. Agrounia i Platforma Obywatelska wystartują razem w październikowych wyborach. Do tej decyzji odnieśli się na antenie Programu 3 Polskiego Radia goście "Śniadania w Trójce". Byli nimi: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Anna-Maria Żukowska (Nowa Lewica) oraz Piotr Cieplucha (Suwerenna Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość PiS kampania wyborcza wybory wybory 2023 Beata Michniewicz Ryszard Czarnecki Grzegorz Schetyna Władysław Teofil Bartoszewski Anna Maria Żukowska PO wieś

Rośnie eksport polskich zbóż i mięsa. KOWR: to efekt doskonalenia jakości produktów

W pierwszym półroczu tego roku, największe przychody Polska osiągnęła z eksportu mięsa i jego przetworów, ziarna zbóż i przetworów, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych. W tym okresie wartość wywozu żywności wyniosła 25,6 mld euro i była ok. 16 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KOWR żywność mięso zboże eksport import

"Wypowiedź kpiąca i szydercza". Minister Telus o słowach Nitrasa dot. rolników

- Widać, że to jest wypowiedź kpiąca z rolników i szydercza, i to jest straszne, bo rolnicy ciężko pracują. PO i PSL w swojej ustawie podniosła wiek emerytalny rolnikom o 7 lat, a rolniczkom aż o 12 lat. To pokazuje, co by się działo, gdyby PO rządziła w tej chwili - powiedział PAP minister rolnictwa Robert Telus, odnosząc się do wypowiedzi Sławomira Nitrasa (PO) ws. emerytur rolniczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Robert Telus Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnicy emerytura Sławomir Nitras koalicja obywatelska Michał Kołodziejczak Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja kampania wyborcza Konin Platforma Obywatelska PO

Minister Telus: PO od zawsze działa przeciwko polskiej wsi, nie czuje polskiego rolnika

- Za czasów swoich rządów PO-PSL podejmowały szereg decyzji wymierzonych przeciwko polskim rolnikom i rolnictwu - powiedział w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus. - PO nigdy nie czuła polskiego rolnika. Ich program był zawsze skierowany przeciwko Polsce "powiatowej" i Polsce "wiejskiej", przeciwko tej właśnie Polsce "rolniczej" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Robert Telus Michał Kołodziejczak

"Opiłował mnie pan z przywileju". Rolnik wypomniał PO podwyższenie wieku emerytalnego

- Jako katolik i rolnik nie mogę iść pięć lat wcześniej na emeryturę, pan mnie z tego przywileju opiłował - powiedział rolnik do Sławomira Nitrasa podczas konferencji KO w Koninie. - Pan ma iść na emeryturę, a ja mam pracować? Wszyscy mają iść równo na emeryturę, co to znaczy? - odpowiedział poseł KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory polityka Sławomir Nitras Platforma Obywatelska

"Nowa żywność" w UE. Dopuszczenie owadów do spożycia wymaga zgody wszystkich krajów

W Unii Europejskiej wprowadzenie nowej żywności do obrotu, np. owadów, autoryzuje Komisja Europejska. Decyzja wymaga jednak zgody państw UE i opinii naukowców. "Nowa żywność może zostać dopuszczona do spożycia tylko wtedy, gdy nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego" - powiedział rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnicy owady ŚWIAT Europa Komisja Europejska jedzenie

PR24 Tusk bierze na swoje listy lidera Agrounii. Gembicka: Kołodziejczak jest ekspertem ds. prowokacji

- Jego działania wpisywały się w propagandę Kremla. Doszło do tego, działacze Agrounii zostali pochwaleni przez rzecznik rosyjskiego MSZ. Komu służy chaos i prowokacje urządzane przez Michała Kołodziejczaka? Warto przyjrzeć się, z jakimi osobami współpracuje i wyciągnąć z tego wnioski - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA wybory w Polsce wybory Michał Kołodziejczak Donald Tusk

"Ostateczna kompromitacja Agrounii". Lawina komentarzy dot. kandydata KO

Ogłoszenie startu Michała Kołodziejczaka z list Koalicji Obywatelskiej wywołał szereg komentarzy. - Michał Kołodziejczak zdradził polską wieś, sprzedał się za miejsce na liście wyborczej u Donalda Tuska - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Do tej informacji odnieśli się także politycy opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska wieś partie polityczne wybory w Polsce POLSKA polityka Michał Kołodziejczak