Polskie Radio
Section05

ropa naftowa

Powrót do 23-proc. stawki VAT na paliwa. Roszkowski: Orlen zdołał utrzymać w Polsce najtańsze paliwo w Europie

Mimo spodziewanego i nieuniknionego powrotu poprzedniej, 23-proc. stawki VAT na paliwa gotowe, polscy kierowcy tankują tylko nieznacznie drożej - napisał w komentarzu na portalu cire.pl Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Dodał, że koncerny takie, jak Orlen, mają czas przygotować się do spodziewanej podwyżki i odpowiednio na nią zareagować.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen ceny paliw podatek VAT

Wiceprezes PKN Orlen: dzięki fuzji z Lotosem zaoszczędziliśmy 10 miliardów złotych

Przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos musiało się kiedyś stać. Obie firmy należą do państwa i całe lata ze sobą rywalizowały na polskim rynku. Ale takich sytuacji nie było w Europie. A dziś dzięki fuzji nasza grupa jako multienergetyczna, może negocjować lepsze ceny hurtowe ropy. Dotyczy to także dostaw gazu do Polski po włączeniu koncernu PGNiG - tłumaczył Janusz Szewczak wiceprezes zarządu Orlenu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen lotos PGNiG

PKN Orlen planuje miliardowe inwestycje. Zapowiada nowe obszary działalności

PKN Orlen za ponad miesiąc przedstawi zapowiadaną aktualizację strategii po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG - poinformował dyrektor wykonawczy Orlenu ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński. Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiada, że w tym roku inwestycje grupy sięgną 36 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen PGNiG lotos Energa paliwa benzyna bezpieczeństwo energetyczne Daniel Obajtek

Korekty polityki energetycznej Berlina? Niemieckie media: będziemy świadkami zmiany myślenia

"Dylematy zielonej polityki energetycznej będą wciąż bezustannie ujawniane" - ocenia w środę niemiecki dziennik "Neue Osnabruecker Zeitung", komentując ograniczenia w sprzedaży rosyjskiej ropy naftowej i wyzwania energetyczne stojące przed rządem w Berlinie. "Będziemy świadkami zmiany myślenia" - ocenia gazeta cytowana przez DW.com.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy energetyka Rosja wojna na Ukrainie