Polskie Radio
Section05
śmierć

O słabych i mocnych stronach Kościoła

Zakończył się diecezjalny etap prac synodalnych. O słabych i mocnych stronach Kościoła w Polsce, o nadziejach i obawach uczestników synodu i o tym, co ich zdaniem koniecznie powinno się zmienić w naszych parafiach i diecezjach mówią opublikowane w ostatnim czasie syntezy diecezjalne. Będziemy o nich rozmawiać z publicystami red. Moniką Białkowską z Przewodnika Katolickiego i z Sebastianem Dudą z kwartalnika Więź.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż historia Polski powódź Czechy Niemcy śmierć Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar MUZYKA KULTURA muzyka współczesna rocznica śmierć Dwójka

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

Zamach na Shinzo Abe wstrząsnął Japonią. Tysiące Japończyków żegnają byłego premiera

Japończycy żegnają byłego premiera Shinzo Abe zastrzelonego w ubiegłym tygodniu przez zamachowca. W uroczystości pogrzebowej wzięła udział najbliższa rodzina polityka oraz obecny premier Fumio Kishida i posłowie. Przed uroczystościami w tokijskiej świątyni Zojoji hołd byłemu premierowi oddały setki Japończyków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia Azja Shinzo Abe śmierć zabójstwo

Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Wielka Brytania Japonia Europa Azja zamach śmierć Boris Johnson Shinzo Abe

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria