Polskie Radio
Section05

Solidarność

Geneza NSZZ "Solidarność". Zaczęło się w Stoczni Gdańskiej

– Jeśli szuka się genezy Solidarności to należy przypomnieć Grudzień' 70 i pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Natomiast Solidarność rodziła się w sierpniu 1980 roku podczas strajków w Stoczni Gdańskiej – mówił w pierwszej odsłonie cyklu audycji "Pamiętaj – to Solidarność" Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska Lech Wałęsa Grzegorz Majchrzak

Jakie problemy do rozwiązania na rynku pracy?

- Rynek pracy staje się w coraz większym stopniu rynkiem pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że jest on bardzo zróżnicowany geograficznie. Inna perspektywa jest dużych miast i prowincji. Istnieje też zróżnicowanie jeśli chodzi o kapitał ludzki – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska (biuro eksperckie NSZZ "Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  praca pieniądze wynagradzanie bezrobocie Główny Urząd Statystyczny ubezpieczenia emerytura pomostowa związki zawodowe

"Lech Wałęsa to postać czarno-biała"

– To potwierdzenie tego, co już wcześniej dotarło do świadomości społecznej – tak o przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej opinii nt. teczki TW "Bolka", wskazującej na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował również dr Andrzej Anusz, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa PRL historia Polski komunizm Piotr Wawrzyk Andrzej Anusz IPN

"Wałęsa powinien był się przyznać do współpracy z SB"

– Gdyby Lech Wałęsa powiedział prawdę, przyznał się w latach 90. do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, tylko by na tym zyskał – mówił w Rozmowie Poranka Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz’15. We wtorek Instytut Pamięci Narodowej przedstawi opinię dotyczącą teczki TW "Bolek", przygotowaną przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kukiz'15 Lech Wałęsa TW Bolek IPN historia Polski komunizm PRL

Resort zdrowia chce powstania sieci szpitali

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego Konstanty Radziwiłł przekonywał, że sieć szpitali jest potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Czy reforma systemu opieki zdrowotnej w tym zakresie jest rzeczywiście konieczna? O tym w rozmowie z Mariuszem Gujskim z magazynu „Służba Zdrowia” i Marią Ochman z NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Rada Dialogu Społecznego Konstanty Radziwiłł Mariusz Gujski

Zakaz handlu w niedziele zagrożeniem dla e-sklepów?

Trwają prace nad ustawą zakazującą handlu w niedziele. Projekt przygotowali związkowcy Solidarności, którzy podkreślają, że chcą znieść w Polsce niewolnictwo pracowników. Sprzedażą zajmują się jednak także e-sklepy. O tym, jak ustawa reguluje kwestie sprzedaży internetowej mówili w audycji Gospodarczy Temat Dnia Witold Chomiczewski z Izby Gospodarki Elektronicznej i Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  e-commerce handel internetowy handel sprzedaż

"Grzegorz Schetyna kreuje się na lidera opozycji"

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna nie pojawił się na drugim spotkaniu liderów partii politycznych zorganizowanym przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Poinformował także, że chce zaprosić przedstawicieli opozycji na własne spotkanie. Gościem Polskiego Radia 24 był Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  sejm pr24 Sejm Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska Komitet Obrony Demokracji

Paweł Zyzak: "Efekt domina" rozwija biografię Wałęsy

Największe centrale związkowe w Stanach Zjednoczonych od momentu powstania NSZZ "Solidarność" czynnie wspierały antykomunistyczny ruch społeczny. Gościem programu Kulisy Spraw był dr Paweł Zyzak - historyk, autor książki "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Irena Lasota ZSRR PRL komunizm USA Lech Wałęsa Piotr Naimski Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Zbigniew Brzeziński

Prymasowska Rada Społeczna i jej rola w PRL

W grudniu 1981 roku prymas Polski Józef Glemp zainicjował powstanie Prymasowskiej Rady Społecznej. Działała jako organ informacyjno-doradczy, a w jej skład wchodzili świeccy uczeni, działacze społeczni i twórcy kultury. O znaczeniu Rady mówił w audycji Kulisy Spraw Sławomir Siwek, polityk i publicysta, autor książki "Prymasowska Rada Społeczna ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski 1981-1990. Przebieg prac, dokumenty",
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp prymas Polski stan wojenny PRL historia PRL Polskie Radio 24 Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski Jerzy Jachowicz

"Trzeba polityków zmuszać do realizowania postulatów"

Mijający rok, jeśli chodzi o związki zawodowe, upłynął pod znakiem Solidarności. Zrealizowana została większość zgłaszanych przez nią postulatów, m.in. skrócenie wieku emerytalnego i podniesienie płacy minimalnej. Z drugiej strony, przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, nie unika deklaracji politycznych. O działaniach NSZZ Solidarność w 2016 roku mówili w Debacie Poranka Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ Solidarność), Piotr Szumlewicz (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) i dr Rafał Towalski (Szkoła Główna Handlowa).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Szumlewicz rząd Beaty Szydło Piotr Duda wiek emerytalny w Polsce płaca minimalna kwota wolna od podatku