Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Prawo jazdy. Jaką drogę musi pokonać kandydat, aby uzyskać dokument?

Nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy, można poradzić sobie bez niego i korzystać z komunikacji publicznej. Jeśli jednak już ktoś ma takie uprawnienie, to daje ono nowe możliwości. W "Bezpiecznej Jedynce" Klaudia Wasiek i Patryk Kuniszewicz opowiedzieli, jaką drogę muszą pokonać kandydaci na kierowców, żeby uzyskać taki dokument. Jest to też okazja do poznania i sprawdzenia wiedzy o ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Wasiek Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze motoryzacja prawo jazdy kierowcy samochody ruch drogowy

Syndrom oszustki - na czym to polega?

Niepewność, strach, poczucie winy, wątpienie w swoje możliwości i wiedzę - z tymi problemami mierzą się kobiety na całym świecie, szczególnie w sferze zawodowej. Syndrom oszustki sprawia, że czujemy się niekompetentne, niewystarczające, ciągle się wstydzimy i umniejszamy swoje dokonania. Opisuje go Małgorzata Mielcarek, w książce "Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek kobieta mężczyzna psychologia praca kariera Małgorzata Mielcarek

TYLKO U NAS Pijani kierowcy będą tracić auta. Zmotoryzowani komentują nowe przepisy

Weszły w życie przepisy o konfiskacie auta za jazdę po alkoholu. - Myślę, że to dobry sposób na przemówienie ludziom do rozsądku - mówi kierowca ze stołecznej Woli. - Nie wiem, czy to coś da. Niektórzy są uzależnieni od alkoholu. U tych osób nałóg może zwyciężyć - dodaje inny zmotoryzowany. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy kodeks drogowy samochód alkohol pijani kierowcy POLSKA GOSPODARKA

NASZ WYWIAD "To pierwszy zakonnik w tej roli". Abp Wojda pokieruje KEP

Episkopat Polski podczas 397. zebrania plenarnego zadecydował o wyborze nowego przewodniczącego. Został nim metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda SAC. - To pierwszy zakonnik pełniący tę funkcję – mówi prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Przemysław Goławski POLSKA aktualności katolickie Episkopat Polski

Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?

Oglądanie filmu w telewizji i sprawdzanie w tym samym czasie w komórce informacji o głównej aktorce, przeglądanie maili w czasie przerwy reklamowej. To jest właśnie multiscreening, czyli korzystanie z wielu ekranów w tym samym czasie. Jest on, jak się okazuje, szkodliwy dla mózgu, szczególnie u młodych ludzi. Jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne dzieci uzależnienia komórka ekran multiscreening STYL ŻYCIA zdrowie Martyna Szymczakowska Radosław Nałęcz Trójka monotasking GOSPODARKA