Polskie Radio
Section05

TEATR

Białoruski teatr z Mińska i polski z Białegostoku przeczytają online "Pana Tadeusza"

Narodowy Teatr Akademicki Białorusi imienia Janki Kupały i Teatr Dramatyczny imienia Aleksandra Węgierki z Białegostoku organizują w czwartek o godz. 19.00 (czasu obowiązującego w Polsce) wspólne czytanie na Facebooku "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Spotkanie literackie w internecie odbędzie się w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego w Polsce oraz 100. lecia istnienia Narodowego Teatru Białorusi imienia Janki Kupały.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś KULTURA Adam Mickiewicz

Jak ocalić świat na małej scenie? Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oraz Bartosz Zaczykiewicz

- Środowisko aktorskie jest w trudnej sytuacji z powodu pandemii, ale radzimy sobie - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Trudno jest przetrwać okres, który nie wiadomo ile potrwa, ale podejmujemy działania - dodał Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA PolskieRadio 24 SZTUKA pandemia Koronawirus w Polsce

Scenarzysta o "Złym" Leopolda Tyrmanda: to mit założycielski powojennej, nowej Warszawy

- Dziesięć lat temu zdecydowaliśmy się na wystawienie "Złego" Leopolda Tyrmanda w Teatrze Powszechnym w Warszawie dlatego, żeby przywrócić mu walor lokalności, a widzom przypomnieć klimat powojennej stolicy jako nowego już miasta - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Tomczyk, dramaturg i znawca historii Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Leopold Tyrmand Wojciech Tomczyk Warszawa książki

"Papież". Słuchowisko Tomasza Mana w reżyserii autora

Jest to spotkanie Papieża z Politykiem, dyktatorem. Papież zamierza wybrać się z pielgrzymką do kraju rządzonego przez Polityka. Dyktator nie jest chętny wizycie Papieża. Zaczyna się trudna dyskusja, w której rozmowa z politycznych problemów przeistacza w rozmowę teologiczną o roli wiary w życiu człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia słuchowisko Jan Paweł II papież Tomasz Man Zdzisław Wardejn Adam Woronowicz

Kiedy otwarcie kin i teatrów? Gliński: nie możemy o tym myśleć w perspektywie kilku tygodni

– Na razie nie możemy myśleć o otwarciu kin i teatrów w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kino Koronawirus w Polsce

Jak ocalić świat na małej scenie? Zofia Uzelac oraz Dorota Segda

- Bierzemy pod uwagę fakt, że nie wrócimy do Akademii już do końca wakacji. Staramy się tak pracować, żeby studenci zyskiwali z tych zajęć jak najwięcej - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Z kolei zdaniem Zofii Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi "studenci czwartego roku są w bardzo trudnej sytuacji".
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA FILM KULTURA artysta Łódź pandemia reżyser kino społeczeństwo Polskie Radio 24

"Podwójny". Słuchowisko Konrada Szołajskiego w reżyserii autora

Polska lat 80-tych. Czy można być uczciwym dziennikarzem w rządowych mediach? A może lepiej rzucić poniżającą pracę i związać się z opozycją? Ale jak wówczas utrzymać rodzinę, jak zdobyć własne mieszkanie by nie musieć gnieździć się  z teściową?
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia słuchowisko konrad szołajski Andrzej Mastalerz paweł krucz Krzysztof Kowalewski Zbigniew Kozłowski Sławomir Pacek Justyna Kowalska Marian Opania jarosław gajewski Stanisław Górka