Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Obsada stanowisk w UE. Rzepa i Gembicka spierają się o Sikorskiego

- Na pewno Polska jest dzisiaj w całkowicie innym miejscu niż przez ostanie osiem lat, kiedy tak naprawdę będąc w Brukseli niewiele mieliśmy do powiedzenia, a w Polsce pohukiwaliśmy na UE, powodując, że wielu Polaków dziś podchodzi do UE średnio entuzjastycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe), który dyskutował z Anną Gembicką (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sylwia Białek Radosław Sikorski Anna Gembicka wojna na Ukrainie

Donald Tusk na szczycie UE ma zaproponować kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefową KE

W Brukseli szefowie rządów i głowy państw spotkają się dzisiaj na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Donald Tusk jest już w Belgii i wraz z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem, jako reprezentanci zwycięskiej Europejskiej Partii Ludowej, ma zaproponować kandydaturę Ursuli von der Leyen na drugą kadencję w roli szefowej Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Estonia Ursula von der Leyen

Sikorski z ważnym stanowiskiem w UE? "Poważna kandydatura"

- Mamy silną pozycję po 15 października, mamy sporo do powiedzenia. Teraz chodzi o to, by to przekuć w konkretne miejsca i stanowiska, jakie będziemy mogli uzyskać po tej turze negocjacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Grzegorz Schetyna, komentując negocjacje na temat podziału stanowisk w UE. Stwierdził też, że objęcie przez Radosława Sikorskiego teki wiceszefa KE jest możliwe. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia Karol Surówka Grzegorz Schetyna Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Radosław Sikorski

Premier Donald Tusk przyleciał do Brukseli, by negocjować unijne stanowiska

Premier Donald Tusk przyleciał do Brukseli, gdzie weźmie jutro udział w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów będą omawiać obsadzenie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej - szefa Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej. Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis mają być głównymi negocjatorami stanowisk z ramienia Europejskiej Partii Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Bruksela

POLSKIE RADIO 24 Sikorski komisarzem ds. obronności? "Wie, jak robić drzazgi z Armii Czerwonej"

Senator Krzysztof Kwiatkowski ocenił w Polskim Radiu 24, że szef MSZ Radosław Sikorski spełnia wszystkie kryteria, by pełnić funkcję unijnego komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa. - Jego znajomość rosyjskiego zagrożenia datuje się od lat 80. XX wieku. Jako korespondent w Afganistanie mógł w praktyce się przekonać, jak robić drzazgi z Armii Czerwonej. Jego doświadczenia są bezcenne - mówił Kwiatkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Kwiatkowski Radosław Sikorski