Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Katarzyna Lubnauer o haśle "Mieszkanie prawem, nie towarem": to nie jest plagiat

- Program partii jest wtedy, gdy partia polityczna go ogłasza i chce wprowadzać w życie, to nie jest plagiat - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. Odniosła się do hasła "Mieszkanie prawem, nie towarem", przypisywanego Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katarzyna Lubnauer mieszkanie mieszkania kredyt mieszkaniowy Krzysztof Świątek

50-lecie "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki!

"Sygnały dnia" po raz pierwszy zostały nadane 1 marca 1973 roku. Od 50 lat dziennikarze tej najstarszej i jednej z najpopularniejszych w Polsce porannych audycji relacjonują najważniejsze wydarzenia nie tylko z kraju, ale i ze świata. W ramach jubileuszu, Program 1 Polskiego Radia zaprosił na wyjątkowe wydanie "Sygnałów dnia". O tej legendarnej audycji można też było dziś usłyszeć w "Czterech porach roku", "Muzycznej Jedynce", "Ekspresie Jedynki", "Jedynce Dzieciom" oraz "Kulturalnej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia radio historia radiofonii

Podpułkownik Łukasz Ciepliński. Wychowany do wolności?

Po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 1 marca 1951 roku zostali rozstrzelani przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, a nazwiska skazano na zapomnienie. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wolność i Niezawisłość komunizm ppłk Łukasz Ciepliński

Schnepf doradzał Karnowskiemu. Rusecka: rolą samorządowca nie jest prowadzenie polityki zagranicznej

- Rolą samorządowca nie jest prowadzenie polityki zagranicznej, tylko to, żeby służyć mieszkańcom - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Urszula Rusecka, wicerzecznik PiS. Odniosła się w ten sposób do informacji ujawnionych przez portal PolskieRadio24.pl, z których wynika, że prezydent Sopotu zlecił b. ambasadorowi RP w USA analizę dot. relacji Polski z tym krajem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Senat Krzysztof Świątek Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Urszula Rusecka

50 lat "Sygnałów dnia". Agnieszka Kamińska: piękny i wspaniały jubileusz

"Sygnały dnia", najstarsza poranna audycja w Polsce, obchodzą 50. urodziny. - To piękny i wspaniały jubileusz - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Szef Programu 1 Marcin Kusy dodaje, że "Sygnały dnia" z jednej strony to ciepłe wyjście do słuchacza, a z drugiej twarde fakty. Dziś świętujemy, jutro rozpoczynamy kolejną pięćdziesiątkę!
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg Sygnały Dnia Agnieszka Kamińska Marcin Kusy Henryk Szrubarz Karolina Rożej Daniel Wydrych

Topos miłości w muzyce baroku

- "Delirio amoroso" - uczucie gwałtowne, które może się rozpocząć tak mocno jak letnia burza albo wyłonić się z przyjaźni. Bez względu na szerokość geograficzną, język, kulturę - wszyscy pragniemy kochać. Dobra wiadomość jest taka, że miłość może przyjść w każdym wieku. I o tym właśnie będziemy mówić w najbliższej audycji - zaprasza na "Sprezzaturę według Lilianny Stawarz" prowadząca.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz barok miłość MUZYKA Dwójka

Socjaliści i narodowcy. Dwie odpowiedzi Polaków na carską dominację w Królestwie Polskim

Kiedy w 1879 roku powstała "Narodna Wola", rosyjska organizacja rewolucyjna dążąca do obalenia caratu, Józef Piłsudski miał 12 lat. Dwa lata później, 13 marca 1881 roku, w wyniku zamachu narodników zginął od bomby rzuconej przez Polaka Ignacego Hryniewieckiego car Aleksander II. W 1885 roku przyszły marszałek podjął studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie i znalazł się w orbicie wpływów "Narodnej Woli".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Józef Piłsudski Roman Dmowski

Filozofia przyjemności, przyjemność filozofowania

Myśliciele różnych epok rozważali kwestie dążenia do przyjemności. Była ona tematem dyskusji starożytnych jako doświadczenia, pisał o niej Platon. Arystoteles za największą przyjemność uznawał uprawianie filozofii. Hedoniści uważali przyjemność za najwyższe dobro i cel życia. - Nie można żyć przyjemnie, jeśli nie żyje się mądrze, uczciwie i sprawiedliwie - mówił Epikur.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia

Nowy "Radiobook": "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego [POSŁUCHAJ]

W projekcie Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po tekst wyjątkowy – "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego archeologa, historyka, etnologa, językoznawcy, żołnierza i podróżnika oraz tworzącego po francusku autora, który zostawił po sobie kilkadziesiąt pozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca