Polskie Radio
Section05

videoMozaika

"Oczy Brigitte Bardot" Remigiusza Grzeli w reżyserii Kamila Marii Małanicz

Anastazja R. 108-letnia emerytowana nauczycielka muzyki z lękiem wysokości wiedzie spokojne życie w niewielkim mieszkaniu na X piętrze. Boi się wychodzić nawet na balkon. Nigdy jednak nie zrezygnowała z marzeń. Przez całe lata odkładała pieniądze, by wyruszyć taksówką na Lazurowe Wybrzeże. Casting na szofera wygrywa pan Zbynio, kinoman o dość szemranej przeszłości. Łączy ich miłość do tajemnic i "Casablanca”. Reżyseria i muzyka: Kamil Maria Małanicz. Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Obsada: Ewa Wiśniewska, Arkadiusz Janiczek
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Remigiusz Grzela Ewa Wiśniewska Arkadiusz Janiczek

Radiowa Jedynka na 47. Biegu Piastów. Specjalne audycje ze Szklarskiej Poręby

W Szklarskiej Porębie odbył się główny weekend 47. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego. Program 1 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym tej wielkiej sportowej imprezy, na bieżąco informował słuchaczy o najważniejszych związanych z nią wydarzeniach. Przez cały weekend na Polanie Jakuszyckiej można było porozmawiać z naszymi dziennikarzami oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. 
Zobacz więcej na temat:  Bieg Piastów Jakuszyce Polana Jakuszycka Szklarska Poręba

"Tár" - muzyka z filmu o muzykach

"Tár" jest filmem, obok którego żaden muzyk, meloman i słuchacz Dwójki nie może przejść obojętnie. Dzieło Todda Fielda prowokuje dyskusję na temat przywilejów wielkich artystów i kultury cancellingu. Przeprowadza filozoficzne rozważania na temat samej muzyki i niezwykle wiarygodnie ukazuje wiele elementów i mechanizmów środowiska muzycznego. Zapraszamy do słuchania "Muzyki w kadrze".
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Dwójka Krzysztof Dziuba

Michał Szymanowski: Paderewski to nie była miłość od pierwszego wejrzenia

- Byłem wtedy studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej. Po drugiej stronie ulicy odbywał się Konkurs im. Paderewskiego i postanowiłem wziąć w nim udział. Gdy przystępowałem do rywalizacji, nie miałem w repertuarze właściwie żadnego utworu Paderewskiego. Musiałem nauczyć się dwóch krótkich miniatur, które były wymagane - mówił w Dwójce Michał Karol Szymanowski, pianista, kameralista i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Ignacy Jan Paderewski płyta

"Tropem Wilczym". Pobiegną na wszystkich kontynentach, żeby upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych

Już po raz jedenasty sportowcy i miłośnicy biegania staną na linii biegu "Tropem Wilczym", aby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych. - Frekwencja biegu jest tak galopująca, że opowiadamy o jakimś fenomenie, w który czasami trudno uwierzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Konarska, ambasadorka biegu. W tym roku biegacze wystartują z 1000 miejsc na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Żołnierze Wyklęci

"Filip" w kinach. Eryk Kulm: wszyscy jesteśmy trochę takimi Filipami

Od dziś w kinach oglądać możemy jedną z ważniejszych polskich premier tego roku - film "Filip" na podstawie książki Leopolda Tyrmanda. Obraz Michała Kwiecińskiego nagrodzono Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni, a odtwórca tytułowej roli, Eryk Kulm, otrzymał za tę kreację prestiżową nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino premiera Titanic Eryk Kulm Michał Kwieciński

TYLKO U NAS Jarosław Kaczyński: pomoc Ukrainie jest w naszym interesie. Gdyby upadła, bylibyśmy w niebezpieczeństwie [WIDEO]

Trzeba było uczynić wszystko, żeby Ukraina nie upadła. Gdyby do tego doszło, Polska byłaby w ogromnym niebezpieczeństwie - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był gościem programu "W otwarte karty" na antenie Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Polskie Radio Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Długa historia sznurków. Jakie materiały były wykorzystywane do ich tworzenia?

Sznurek to z pewnością jeden z pierwszych wynalazków w historii ludzkości. Skręcany był z surowców organicznych, a te ulegają biodegradacji. Nie możemy zatem powiedzieć, kiedy "wymyślono" sznurek. O tym jednak, że był stosowany w bardzo zamierzchłej przeszłości, świadczą dowody pośrednie - tzn. otwory wiercone w kościach, muszlach i różnego rodzaju koralikach. Jeśli bowiem ktoś robił dziurkę, to z intencją, by później przez ten otwór "coś" przewlec.
Zobacz więcej na temat:  wynalazek Katarzyna Kobylecka NAUKA archeologia