Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Odnaleźć rodziny poległych żołnierzy. Reportaż "Ocalić od zapomnienia" [POSŁUCHAJ]

Reportaż przedstawia historię Doroty Nowakowskiej, młodej kobiety z Augustowa, która kilka lat temu zaczęła prowadzić fanpage "Ocalić od zapomnienia". Zaczęło się od Jerzego Raka, o którym przeczytała w mediach społecznościowych. Miał 21 lat, był żołnierzem AK, zginął z rąk bolszewika w lesie (Abramy w woj. mazowieckim). Pod postem był komentarz, że trzeba ten grób ocalić od zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska BohaterON historia Polski żołnierze II wojna światowa historia Polski pr poleca

Pisarz z przypadku, który ukochał Gdańsk. Wspomnienie Pawła Huellego

Jak sam mówił, nie planował zostać pisarzem. Stał się jednak jednym z najważniejszych twórców literackich XXI wieku. Pochodził z Gdańska i właśnie to miasto stało się cichym bohaterem wielu jego książek. W poniedziałek (27 listopada) w wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle - pisarz, poeta, wykładowca, dramatopisarz i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Paweł Huelle pisarz pisarze i poeci literatura książki

Lata 1632-1673. Potop i ogień, wstęp do upadku

Tak widzi te cztery dekady w historii Polski i I Rzeczypospolitej prof. Andrzej Nowak, autor książkowego serialu "Dzieje Polski". Ukazał się właśnie szósty tom cyklu. Opisuje on krótki czas, zaledwie cztery dekady, a słowa tytułowe zaczerpnęliśmy z jednego z rozdziałów książki. Skąd taka ocena? Jakie to były cztery dekady w historii Polski, które zaczyna przecież zwycięstwo w wojnie smoleńskiej państwa polsko-litewskiego w konfrontacji z Moskwą i kończy zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem, stoczonej 11 listopada 1673 pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Imperium Osmańskim?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Ludowe Wojsko Polskie. Kim byli żołnierze z orłem bez korony?

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Dlaczego jedni nazywają ich polskimi bohaterami, a drudzy - żołnierzami przeklętymi?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak Ludowe Wojsko Polskie (LWP)

"Wieczór z historią": muzycznie o powstaniu listopadowym oraz polskich wieszczach

Tym razem audycję "Wieczór z historią" poświęciliśmy m.in. powstaniu listopadowemu. Ostatniemu powstaniu, w którym z carskim zaborcą - obok powstańczych oddziałów mieszczańsko-szlacheckiego pospolitego ruszenia - walczyło regularne wojsko polskie utworzonego (mocą Traktatu Wiedeńskiego w 1815 roku), zwasalizowanego przez Rosję i wielce okrojonego Królestwa Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lech Makowiecki powstanie listopadowe Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański

"Książka Historyczna Roku". Jakie trendy dominują w polskiej historiografii?

Nagrody w kategorii "Książka Historyczna Roku" zostały wręczone już po raz czternasty. Organizatorami Konkursu, który ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych, są: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio i Telewizja Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio telewizja publiczna Narodowe Centrum Kultury IPN literatura Jakub Domoradzki historia Polski