Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Paweł Huelle we wspomnieniach. "Dla piszących o Gdańsku był drogowskazem"

Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca, pochodził z Gdańska. Miasto to stało się cichym bohaterem wielu jego książek. - Używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów, ale denerwuję się, gdy ktoś mówi o mnie "pisarz gdański" - zaznaczał w jednej z archiwalnych rozmów. Zdaniem Izy Żukowskiej, dla osób piszących o Gdańsku Huelle "był drogowskazem".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle literatura Martyna Podolska Iza Żukowska Gdańsk

Reni Jusis powraca z kultową "Trans Misją". Trasa koncertowa i nowa EP-ka

Właśnie mija 20 lat od wydania kultowego albumu "Trans Misja". Z tej okazji artystka wyruszyła w trasę koncertową "Re Trans Misja", a teraz wydaje nową EP-kę "Renixy". - Ta płyta pozwoliła mi zdefiniować mój styl - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Reni Jusis. Jak bardzo dwie dekady zmieniły odbiór hitu "Kiedyś cię znajdę"?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska muzyka rozrywkowa koncerty Zobacz także Reni Jusis

Premiera spektaklu "Znowu «Łut szczęścia»". Weronika Humaj: próbujemy wpuścić w tę sztukę powiew świeżości

Widzom dobrze jest znana z serialu telewizyjnego "Stulecie Winnych", a już dzisiaj (27.11) będzie można ją zobaczyć w premierowym spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Znowu «Łut szczęścia»". W lutym z kolei na ekrany kin wejdzie film "Sami Swoi. Początek" z jej udziałem. Gościem "Spotkania z..." była aktorka Weronika Humaj.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Humaj Martyna Podolska aktorstwo aktorzy Teatr Telewizji spektakl

Za nami V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Dziewięć dni wypełnionych muzyką poważną, współczesną, orkiestrową, graną na światowym poziomie przez znakomitych artystów reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią. W sumie 14 koncertów, ponad 700 artystów z 15 państw. Tak przedstawiał się zakończony w sobotę V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Euforie".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Eufonie Krzysztof Penderecki symfonia muzyka klasyczna muzyka ludowa Narodowe Centrum Kultury

"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]

W dwóch audycjach usłyszeliśmy poematy nocy autorstwa Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Zmarły w 2021 roku brazylijski artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Adam Rozlach przypomniał Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 (19.11) oraz 37, 48, 55 i 62 (26.11) w interpretacji Freirego nagrane w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin Nelson Freire

"Alzheimer we dwoje" Petera Turriniego w adaptacji i reżyserii Marii Brzostyńskiej

W domu spokojnej starości żyją Ona i On − swoje wzajemne cienie. Zdają się zapominać, kim dla siebie są teraz i kim dla siebie byli kiedyś, ale mają podskórną intuicję, że jeśli przetrwać, to tylko razem. Turrini w przewrotny sposób opowiada zarówno o słodyczy pierwszej miłości, jak i o goryczy, wypaleniu czy kompromisach, na jakie musimy iść w życiu. Tłumaczenie: Piotr Szalsza. Adaptacja i reżyseria: Maria Brzostyńska. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Magdalena Zawadzka i Marek Barbasiewicz
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Zawadzka marek barbasiewicz Peter Turrini choroba Alzheimera

Akcja "Oddaj Rower" - jednoślady jako prezent świąteczny dla potrzebujących

Kolejny raz ruszyła akcja "Oddaj Rower" - kilkanaście serwisów rowerowych w całej Polsce zbiera stare rowery, remontuje je i przekazuje przed świętami potrzebującym. Jak mówią, "jeden rower to jedno spełnione marzenie". Rowery dostają dzieci z biednych rodzin. W zeszłym roku jednoślady pojechały też na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej rower akcja charytatywna Boże Narodzenie Patryk Michalski

Orzełek bez korony: od Wandy Wasilewskiej przez Lenino do Berlina. Pamięć "ludowego" Wojska Polskiego

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Co znaczyła i co znaczy ta formacja dla nas dziś? Kim  byli, kim są dla nas ci, którzy wtedy chwycili za broń? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak

"Drogi bez powrotów czyli rzecz o Jerzym Krzysztoniu" Tomasza Skilera i Tomasza Zaperta w reżyserii Przemysława Ostrowskiego

Słuchowisko opowiada o ostatnich latach życia wybitnego pisarza i radiowca, o realiach PRL, ówczesnej pracy radiowej i o wielu problemach, z jakimi musiał się borykać. Ale i o chwilach bezcennych wspomnień, choć przez łzy, przywołanych za sprawą spotkania z kolegą sprzed lat. Reżyseria: Przemysław Ostrowski. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Muzyka: Piotr Skotnicki. Obsada: Jarosław Gajewski, Marcin Troński, Elżbieta Gaertner, Barbara Zielińska, Jan Kardasiński, Andrzej Ferenc, Tomasz Marzecki, Wojciech Chorąży, Malwina Bieganowska, Teresa Skoczylas 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Krzysztoń pr poleca

Koncert "Osiecka itp. itd...". Natalia Lesz zaprezentuje utwory Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach

Podczas koncertu "Osiecka itp. itd...", który odbędzie się w Warszawie, Natalia Lesz zaprezentuje utwory z repertuaru Agnieszki Osieckiej w zupełnie nowych aranżacjach. W trakcie wydarzenia usłyszymy także autorskie kompozycje artystki, w tym m.in. "Wiosną", "Historia z Happy Endem", czy najnowszy singiel "Wierszem lubimy przeklinać".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Natalia Lesz muzyka rozrywkowa Agnieszka Osiecka koncert goya poezja śpiewana