Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Prof. Grzegorz Białkowski. "Ta zuchwałość jest motorem rozwoju świata"

- Gdyby człowiek nie był zuchwały, to by nadal krzesał ogień przy pomocy krzesiwa (…). Ta pewna zuchwałość, tzn. chęć zrozumienia świata, która prowadzi często na manowce, jest również motorem rozwoju cywilizacji - mówił w archiwalnej rozmowie prof. Grzegorz Białkowski. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy tego wybitnego fizyka teoretyka, poetę, rektora Uniwersytetu Warszawskiego i senatora elekta I kadencji.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Grzegorz Białkowski Andrzej Tymowski

"Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców". Orędzie abp. Kupnego na uroczystość Wszystkich Świętych

- Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców i nie jest przestrzenią, w którą wchodzimy po pracy. Świętość to nasza codzienność - powiedział metropolita wrocławski abp Józef Kupny w orędziu wyemitowanym na antenie Programu 1 Polskiego Radia z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Wszystkich Świętych Kościół wiara

Lula da Silva zwycięzcą wyborów w Brazylii. Ekspert: powinniśmy spodziewać się powrotu do demokracji

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w tym kraju. - Powinniśmy spodziewać się przede wszystkim powrotu do demokracji, o której bardzo często mówił w swoich wystąpieniach przedwyborczych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Lech Miodek, były dyplomata pracujący w Ameryce Łacińskiej i wykładowca Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Brazylia Jair Bolsonaro Daniel Czyżewski Lech Miodek Luiz Inacio Lula da Silva Ameryka Południowa

Świętość. Czy to medal za zasługi?

Wszyscy Święci, czyli ci, których imiona w pamięci Kościoła się zapisały bądź nie, osoby znane i nieznane. 1 listopada to dzień tych, których Kościół ogłosił świętymi, ale także ludzi nieogłoszonych nimi oficjalnie. Być może także naszych bliskich, zmarłych, za których modlimy się, życząc im nieba. Czym sobie na nie zasłużyli? Czy królestwo niebieskie jest nagrodą za dobre życie na ziemi? W "Familijnej Jedynce" spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Bartas-Witan

Dzieła utracone przez Polskę podczas II wojny światowej. Czy można je odzyskać?

Na stronie tytułowej książki, którą niedawno prezydent Francji podarował papieżowi Franciszkowi, znalazła się pieczątka lwowskiej biblioteki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie stwierdza, że stara się ustalić, kiedy i w jakich okolicznościach książka opuściła Lwów. Przy okazji tego wydarzenia wracamy do dzieł kultury utraconych w czasie II wojny światowej. Jak wyglądają starania o ich odzyskanie?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek dzieła sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Premiera filmu "Prorok". Sławomir Grzymkowski: kard. Wyszyński wiedział, że w dialogu jest siła

W filmie "Prorok", który wejdzie do kin 11 listopada, zagrał prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym miesiącu miał premierę monodram "Prime Time" w jego wykonaniu, a ostatnie jego role w spektaklach Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy - w "Sztuce intonacji" i w "Amadeuszu" - zyskały uznanie widzów i krytyki. Gościem audycji był aktor teatralny i filmowy Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski aktorzy film polski TEATR wiara Martyna Podolska

"Dziewiąty dzień księżycowy" Ołeksandry Hromowej w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej-Bihun, adaptacji i reżyserii Karoliny Kirsz

To opowieść o ludziach, którzy śpią. To historia życia, które przecieka przez palce. Historia zajemnych niespełnień, pretensji i oskarżeń. Bohaterka opowieści, szacowna wdowa, zostaje postawiona w niezwykle trudnej sytuacji. W jej domu zjawia się wnuczka pierwszej żony jej męża. Tej, od której odszedł, aby się z nią związać. Sprawa, z którą przybywa Iryna, wywołuje burzę w życiu kijowskiej rodziny i rozbudza uśpione marzenia o wielkich i szlachetnych czynach. Jednak zakończenie całej historii okazuje się dość nieoczekiwane. Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun. Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Bartłomiej Woźniak. Obsada: Ewa Ziętek, Monika Obara, Marta Masza-Wągrocka, Piotr Grabowski, Grzegorz Kwiecień
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Ewa Ziętek Piotr Grabowski

Długi weekend na polskich drogach. Gajadhur: apelujemy o rozwagę

Przed nami długi weekend związany z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. To czas, kiedy odwiedzamy groby najbliższych. Często wiąże się to z długimi podróżami samochodem. - Inspektorzy Transportu Drogowego będą dbali o bezpieczeństwo na polskich drogach. (...) Apelujemy o rozwagę - mówi Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego. 
Zobacz więcej na temat:  Alvin Gajadhur Patryk Michalski bezpieczeństwo na drodze długi weekend