Polskie Radio
Section05

zbrodnie sowieckie

Rosja: zmarł aktywista protestujący przeciwko inwazji na Ukrainę. "Mógł ponieść śmierć w wyniku tortur"

W areszcie śledczym w Rostowie nad Donem, na południowym zachodzie Rosji, zmarł opozycjonista Anatolij Bieriozikow, zatrzymany w maju za rozklejanie ulotek nawołujących żołnierzy rosyjskich walczących na Ukrainie do oddawania się w niewolę; aktywista mógł ponieść śmierć w wyniku tortur - podał w nocy ze środy na czwartek niezależny rosyjski portal OWD-Info.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml zabójstwo wojna na Ukrainie wojna 2023

75. rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Cela, w której spędził ostatnie dni życia, udostępniona zwiedzającym

W przededniu 75. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL udostępniono do zwiedzania celę, w której rotmistrz spędził ostatnie dni życia. Córka Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała muzeum książkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis, którą jej ojciec przed śmiercią przekazał swojej żonie.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki zabójstwo historia Polski POLSKA społeczeństwo

Maria Koc: przygotowujemy raport o stratach w wyniku działań Rosji, podobny do wysłanego do Niemiec

- Rosja wie, że będziemy przygotowywać podobny raport, jak ten, który dotyczy zniszczeń dokonanych przez Niemcy. Podobny raport będziemy przygotowywać w stosunku do Rosji. Rosja była okupantem - mówiła w Polskim Radiu 24 senator PiS Maria Koc, odnosząc się do postulatu przewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej, który uważa, że Polska powinna zwrócić Rosji 750 mld dolarów za "wyzwolenie" i "odbudowę po II wojnie światowej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Maria Koc reparacje wojenne Niemcy Rosja zbrodnie wojenne POLSKA polityka dyplomacja

Zbrodnia katyńska. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia

Dziesiątki nagrań świadków. Relacje tych nielicznych, którzy ocaleli. Złożona z wielu głosów opowieść zarówno o straszliwym morderstwie prawie 22 tys. polskich obywateli, jak i o poszukiwaniu prawdy. W 80. rocznicę odkrycia masowych grobów polskich jeńców wojennych w Katyniu Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis internetowy poświęcony zbrodni katyńskiej – katyn.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska II RP stalinizm II wojna światowa Niemcy nazizm

"Kapłani katyńscy". W Sejmie konferencja o kapelanach zamordowanych w Katyniu

W Sejmie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona kapłanom zamordowanym w zbrodni katyńskiej. W konferencji pod tytułem "Kapłani katyńscy", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej, udział wezmą historycy specjalizujący się w tematyce zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach w czasie II wojny światowej. Początek konferencji o g. 10.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA zbrodnia katyńska II wojna światowa historia Polski

Poświęcenie odnowionej Kaplicy Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział m.in. Mariusz Błaszczak

W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz poświęcił odnowioną Kaplicę Katyńską i odprawił Mszę świętą w 83. rocznicę wydania wyroku śmierci na polskich jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni na terenie byłego ZSRR. W wyniku tej decyzji Sowieci zorganizowali i przeprowadzili Zbrodnię Katyńską, ludobójczo mordując około 22 tysięcy obywateli polskich.
Zobacz więcej na temat:  Katyń wiara historia Polski POLSKA społeczeństwo

Bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. Jarosław Krajewski: krytyczne głosy pod ich adresem wynikają z niewiedzy

Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Żołnierze Wyklęci byli wielkimi patriotami, którzy ciągle walczyli o niepodległą Polskę. Jego zdaniem głosy krytyczne pod ich adresem mogą wynikać z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski II wojna światowa Jarosław Krajewski POLSKA społeczeństwo Trójka

Wiceszef MON o Żołnierzach Wyklętych: wciąż pojawiają się osoby nazywające ich mordercami

Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział, że "wciąż pojawiają się osoby, które tychże bohaterów nazywają mordercami dzieci i kobiet. - Absolutnie się z tym nie zgadzamy i protestujemy przeciwko takiej narracji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci komunizm historia Polski POLSKA społeczeństwo Wojciech Skurkiewicz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dmitrowicz: musimy chociaż symbolicznie napiętnować oprawców

Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że określenie Żołnierze Wyklęci potrzebne jest m.in. po to, żeby chociaż symbolicznie przypomnieć o tym, że byli wyklęci. W ten sposób można choć w części napiętnować zbrodniarzy, którzy odpowiadali za zbrodnie na nich.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm śmierć POLSKA społeczeństwo

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent Duda: prawda pokonała fałsze propagandy

Nie od razu rozbrzmiało na ich część: Gloria victis! Potrzeba było wielkiej pracy i determinacji, aby prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze suwerenne państwo oddało chwałę zwyciężonym - napisał prezydent Duda w liście do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda komunizm PRL

Gwałty, zabójstwa, terror i aresztowania. We wtorek 78. rocznica "wyzwolenia" Częstochowy przez Sowietów

22 zabójstwa, 36 napadów, 136 kradzieży oraz 11 gwałtów - taki bilans pierwszych 190 dni obecności żołnierzy Armii Czerwonej w Częstochowie w 1945 roku wylicza historyk Sławomir Maślikowski z IPN. O 78. rocznicy wkroczenia czerwonoarmistów i tak zwanego wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta przypomina gazeta regionalna "Dziennik Zachodni".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona NKWD fakty opinie ciekawostki rocznica społeczeństwo

Przyznano kolejne medale Virtus et Fraternitas za pomoc Polakom w czasie II wojny światowej

Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek 20 grudnia w Belwederze, uhonorowano odznaczeniami Virtus et Fraternitas osobom ratującym Polaków będących ofiarami systemów totalitarnych XX w. "Wyrażam najgłębszą cześć waszym dobroczyńcom" – napisał prezydent zwracając się do rodzin uratowanych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Instytut Pileckiego zbrodnie wojenne Rzeź Wołyńska Węgry Ukraina

PR24 Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Prof. Kornat: klęska wywołana z rozmysłem przez ZSRR

- To nie był głód wywołany klęską suszy, innymi problemami, na które człowiek nie ma wpływu. Nastąpiła konfiskata ziarna siewnego, konfiskata wszelkich zasobów, a za wyrwanie 10 kłosów na polu groziła egzekucja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk z PAN, odnosząc się do Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina Wielki Głód HISTORIA ZSRR

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja genetyka DNA profilowanie