Polskie Radio
Section05
zdrowie dziecka

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie dziecka zdrowie psychiczne zdrowie przyroda natura badania

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem. Zmiany w trybie życia, takie jak coraz mniejsza aktywność fizyczna w ciągu dnia, prowadzą do jego pogłębiania. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości; przy tej okazji warto zastanowić się, co możemy zmienić w swoich nawykach, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej zdrowie zdrowie i dieta zdrowie dziecka aktywność fizyczna

Co się dzieje ze zdrowiem psychicznym naszych dzieci? Jak im pomóc?

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różnego rodzaju kryzysy psychiczne. Kiedy ten problem dotyka młodych ludzi, jest szczególnie dramatyczny. Trójka z ogromną uwagą zajmuje się tym niezwykle ważnym tematem. Katarzyna Stoparczyk rozmawia o nim z Martą Skierkowską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie dziecka zdrowie psychiczne telefon zaufania pomoc dzieci młodzież Katarzyna Stoparczyk Trójka

Szpital Bielański. To tu wykonywane są pionierskie operacje w łonie matki

Szpital Bielański to wyjątkowa placówka medyczna na mapie Polski, która specjalizuje się w pionierskich operacjach prenatalnych. - To zespołowa praca. Wszyscy są tak samo nakręceni, aby pomagać. Każda z tych osób dałaby wszystko, żeby pomóc pacjentkom, i dlatego to wszystko tak ładnie działa – mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha.
Zobacz więcej na temat:  Szpital Bielański szpital zdrowie dziecka zdrowie Warszawa Robert Brawura-Biskupski-Samaha operacje prenatalne Dorota Gałczyńska-Zych

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Kto i dlaczego powinien z nich skorzystać?

Według badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute" szczepionki przeciw wirusowi HPV odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. Jednak w Polsce, mimo bezpłatnych szczepionek dla 12- i 13-latków, zaszczepiło się raptem dwadzieścia procent nastolatków. Dlatego tak ważna jest kampania informacyjna. Tym bardziej, że w naszym kraju wprowadzono program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek szczepienia szczepionka zdrowie zdrowie dziecka rak nowotwory

Otyłość u dzieci i młodzieży - jak z nią walczyć? Ekspertka podpowiada

Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała. Prawo ogranicza sprzedaż słodkich i słonych przekąsek w szkole, wymusiło podniesienie ceny słodkich napojów… a może trzeba wprowadzić obowiązkową godzinę ruchu? Co jeszcze można zrobić, by ograniczyć wzrost otyłości wśród dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zdrowie dziecka zdrowie otyłość dzieci słodycze dieta infografika

Jak dbać o odporność i rozwój wcześniaków?

Za wcześniaka uważa się noworodka urodzonego między 22, a 37 tygodniem ciąży, natomiast szczególną troskę i uwagę skupia się na dzieciach, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży, z masą ciała poniżej 1kg. Wcześniaki wymagają znacznej opieki nie tylko w okresie hospitalizacji, ale też po wypisie ze szpitala, nawet przez kilka lat, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedziały prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, Elżbieta Brzozowska, wiceprezes fundacji Koalicja dla wcześniaka, Bożena Cieślak-Osik, psycholog kliniczny oraz Agata Fandri, muzykoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  noworodek rozwój dziecka niemowlę zdrowie dziecka radio dla dzieci radio bez reklam