Polskie Radio
Section05
zdrowie psychiczne

PR24 "Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu

Z danych Fundacji Twarze Depresji wynika, że mniej niż co trzeci nauczyciel potrafi rozpoznać u dzieci depresję i zespół stresu pourazowego, a zaledwie 15 procent nauczycieli deklaruje, że wie, jak pracować z dziećmi cierpiącymi na te problemy. Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wiesław Molak depresja zdrowie psychiczne POLSKA społeczeństwo

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ruch bieganie ćwiczenia emocje zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Wanda Półtawska w archiwalnym nagraniu. Przypominamy rozmowę z lekarką i działaczką społeczną [POSŁUCHAJ]

Doktor psychiatrii, działaczka społeczna i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. W listopadzie tego roku skończyłaby 102 lata. W Programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z 1984 roku ze zmarłą Wandą Półtawską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Półtawska wywiad psychiatria młodzież zdrowie psychiczne archiwum

Życie ma sens. "Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc"

Terapiobus - mobilny gabinet terapeutyczny - znów wyjedzie na ulice polskich miast. - Wychodzimy do ludzi, żeby "zaprzyjaźnić ich" z możliwością porozmawiania na swój temat, bo wiemy, że problemy ze zdrowiem psychicznym to realny problem w naszym krajów - mówi Anna Węgrzyn, założycielka Fundacji "Terapia to NIE WSTYD" i organizatorka akcji "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne psychologia Marta Hoppe

Biblioterapia, czyli leczenie poprzez literaturę. Na czym polega?

Biblioterapia to forma leczenia poprzez literaturę. - Książka jest potrzebna do tego, żeby podjąć refleksję w jakiejś trudnej dla nas sytuacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ilona Gumowska-Grochot, przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w Lublinie. Jak skorzystać z tego sposobu terapii?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Paweł Zieliński biblioteka książki zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo zdrowie psychiczne infografika Artur Wolski

Wakacje. Czy potrafimy efektywnie wykorzystać urlop? Co zrobić, by naprawdę wypoczywać?

Niemal jedna trzecia osób w Polsce twierdzi, że nadmierna odpowiedzialność sprawia, że żyją w stresie. Aż 85 procent osób czynnych zawodowo nie pracuje podczas urlopu, 70 procent sprawdza podczas urlopu służbową pocztę, a jedynie jeden procent pozostaje całkowicie offline, nie korzystając z komputera ani telefonu. Czy jeszcze potrafimy wypoczywać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA urlop wypoczynek relaks psychologia praca zdrowie zdrowie psychiczne Piotr Firan Trójka

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks