Polskie Radio
Section05
zwierzęta stadne

Papugi. Co warto wiedzieć zanim weźmiesz do domu?

Na świecie jest ponad 450 gatunków papug, do naszych domów trafia kilka z nich. - To już nie są papużki faliste i nimfy. To już są większe gatunki papug typu amazonki, ary, kakadu, żako - mówi Ada Włoch, zoopsycholog. - To są ptaki, które wymagają naprawdę pokładów cierpliwości, pokładów empatii. Niestety brakuje wystarczającej edukacji, żeby przygotować potencjalnego opiekuna na wyzwanie przed którym stoi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ptaki Martyna Matwiejuk papuga zwierzęta domowe zwierzęta stadne

Międzynarodowy Dzień Lwa. Na jaką odległość słychać jego ryk?

Lwy zamieszkują głównie Afrykę subsaharyjską i są jednymi z tzw. wielkich pięciu zwierząt, które są najniebezpieczniejsze w Afryce. 10 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Lwa, by podkreślić znaczenie tych zwierząt i zwiększyć świadomość na temat ochrony i zachowania ich populacji, która co roku staje się coraz mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  lew edukacja przyrodnicza zwierzęta zwierzęta stadne Poranek Polskiego Radia Dzieciom DAB+

Jaki jest koń, (nie) każdy widzi. Miłość na czterech kopytach

Mimo że nie mówią, potrafią doskonale komunikować, czego potrzebują i czego nie chcą. Zakochują się. Są towarzyskie, a czasem nawet zdarza im się uczestniczyć w przyjęciach. Choć z pozoru silne i wytrzymałe, w rzeczywistości są stworzeniami o delikatnym ciele i psychice. Konie, bo o nich mowa, to wielka miłość gościa "Zagadkowej niedzieli" – Magdaleny Pawlak, która zrealizowała film "Koń – jaki jest? Fakty i mity".
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci Katarzyna Stoparczyk konie zwierzęta stadne prawa zwierząt STYL ŻYCIA społeczeństwo

Renifery – niewielkie, proste w utrzymaniu i magiczne zwierzęta

Dla jednych renifery to ssaki z dalekiej północy, hodowane i utrzymywane jako zwierzęta gospodarskie. Dla drugich – magiczne zwierzęta, które w każdą wigilię Bożego Narodzenia wznoszą się ku niebu i pomagają św. Mikołajowi rozwozić prezenty po całym świecie. Renifery można spotkać także w Polsce, a konkretnie w krakowskim zoo. Z Trójkowym mikrofonem odwiedziła je nasza reporterka Martyna Masztalerz.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo święta Boże Narodzenie Wigilia Trójka Tomasz Miara zwierzęta zwierzęta stadne ZOO Kraków Martyna Masztalerz

Dzika moda na egzotyczne zwierzęta. Szpan czy lekkomyślność?

Coraz częściej w naszych domach miejsce psa bądź kota zajmują lemury, szopy pracze, lisy, fenki czy nawet pumy i tygrysy. - Niestety istnieje moda na dzikie i to jest bardzo zła moda - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Mękarska, prezes Fundacji Zoo Wrocław. Dlaczego, mimo że nie powinniśmy tego robić, kupujemy egzotyczne zwierzęta, które nie są przystosowane do życia w warunkach domowych?
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne zwierzęta stadne Daniel Wydrych

Wybory do odstrzelenia bizonów w Wielkim Kanionie. Dziesiątki tysięcy chętnych

Jak podał w piątek "The New York Times" 45 tys. osób zgłosiło się do odstrzelenia 12 bizonów w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu. Urzędnicy Służby Parków Narodowych (National Park Service) chcą zmniejszyć liczebność stada, które według nich uszkodziło roślinność, stanowiska archeologiczne i wodopoje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna ekosystem parki narodowe zwierzęta stadne strzelectwo zwierzęta

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Patryk Kuniszewicz zwierzęta leśne zwierzęta stadne zwierzęta domowe zwierzęta morskie zwierzęta