Polskie Radio
Section05

kobieta

Jest skuteczniejszy niż cytologia. Test molekularny dostępny na NFZ

Do programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez NFZ od lipca włączono test molekularny HPV HR oraz cytologię płynną. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że to "game changer" w profilaktyce raka szyjki macicy. Test molekularny pozwala wykryć wirus, który dopiero może spowodować, że kobieta zachoruje. Co roku na raka szyjki macicy umiera 1,8 tys. kobiet.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Ministerstwo Zdrowia rak szyjki macicy nowotwory badania

Czy istnieje trauma historyczna? Audycja Macieja Wasielewskiego

Dlaczego wielu z nas jest nieufnych wobec państwa, instytucji i ludzi o innym pochodzeniu i światopoglądzie? O tym: prof. Michałem Bilewicz - psycholog i autor książki ,,Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" oraz Krystyna Pytlakowska - dziennikarka, której dziadkowie zginęli w zasadzce urządzonej przez Gestapo (tzw. ,,Akcja Hotel Polski"). 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo przemoc Krzysztof Łoniewski

Ekspaci - kariera za granicą i brak stabilności. Audycja Anny Dudzińskiej

Czy ekspaci znajdują prawdziwy dom nieustannie zmieniając kraj zamieszkania? Jak myśleć o ekspatach w dzisiejszym kontekście migracji i wykorzystywania jej do podgrzewania nastrojów społecznych. Punktem wyjścia do rozmowy jest reportaż Anny Dudzińskiej "Karolina w świecie Ekspatrii". To opowieść o emigrantach zarobkowych, wysoko wykwalifikowanych pracownikach, których globalne korporacje przenoszą z kraju do kraju, decydując o kształcie ich życia. Opowieść ta odległa jest od doświadczeń dzielonych przez pokolenia migrantów, dla których praca za granica była jedynym sposobem na zarobek i zmianę w życiu. Gościni: prof. dr hab. Izabelą Grabowską z Akademii Leona Koźmińskiego - specjalistką od społecznej mobilności i migracji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo przemoc Krzysztof Łoniewski

Czy kobiety są w Polsce bezpieczne? Audycja Krzysztofa Łoniewskiego

Czy kobiety w Polsce mogą bez obaw wracać nocą do domu? Czy jest coś co można zrobić, aby czuły się bezpieczniej? Aż 78% Polek przynajmniej od czasu do czasu obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas powrotu z imprezy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo np. podczas jazdy taksówką powstała dedykowana aplikacja HomeGirl, - https://www.homegirl.pl/. Goście: Martyna Wyrzykowska z fundacji SexEdpl, Iwona Kruk z Ubera i podkomisarz Rafał Markiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo przemoc Krzysztof Łoniewski

Zmiana pokoleniowa na RODosach. Audycja Anny Kowalczyk

Dlaczego coraz więcej młodych ludzi chce uprawiać grządki, pielęgnować drzewa owocowe i spędzać weekendy w altanie?  Jak ta zmiana wpływa na rodzinne ogrody działkowe, popularne RODy, które od dekad były kojarzone przede wszystkim ze starszymi pokoleniami? Jak zmieniają się obyczaje, estetyka i styl życia działkowców i działkowczyń w Polsce oraz jak wygląda przekazywanie ogródków kolejnym generacjom, w dobie rosnących cen i rywalizacji z deweloperami o prawa do gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach. O nowej fali użytkowników ROD, którzy chcą nie tylko hodować ekologiczne warzywa, ale też budować wspólnoty sąsiedzkie i korzystać z działek dla relaksu, zabawy i spotkań towarzyskich rozmawiali: Dorota Kotas, Marta Lewandowska oraz Piotr Żołądkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo przemoc Krzysztof Łoniewski

Chorują na nią miliony Polek. Leczenie endometriozy od lipca jest refundowane

Kobiety zmagające się z endometriozą mogą liczyć od lipca na bezpłatne, kompleksowe i specjalistyczne leczenie. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.Według szacunkowych danych na endometriozę cierpi nawet 3 miliony Polek. Jest to choroba, w której tkanka błony śluzowej macicy, czyli endometrium rozrasta się poza jamą macicy, powodując ogromny ból i krwawienia zgodnie z cyklem hormonalnym. Endometrioza może rozwinąć się nie tylko w jamie brzusznej, ale także w płucach, oku czy mózgu. Właściwe postawienie diagnozy trwa nawet kilka lat. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna ginekolog

Witamina D pomaga w walce z rakiem piersi. Obiecujące wyniki badań

Zażywanie suplementów z witaminą D może zwiększyć skuteczność chemioterapii w leczeniu kobiet z rakiem piersi. Tak wynika z brazylijskiego badania, które publikuje czasopismo "Nutrition and Cancer".Naukowcy z Facultad de Medicina de Botucatu Universidade Estadual Paulista "Júlio de Mesquita Filho" w Sao Paulo w Brazylii doszli do takich wniosków po przebadaniu 80 kobiet z rakiem piersi, po 45. roku życia.
Zobacz więcej na temat:  witaminy nowotwory medycyna zdrowie rak piersi

"Rodzicielstwo bez zadyszki" - plenerowe wydanie "Strefy Rodzica" pełne wspierających wskazówek

Współczesny rodzic nie ma lekko. Codziennie mierzy się z presją, zmęczeniem i poczuciem, że ciągle robi za mało. Ale czy naprawdę musi się martwić aż tyloma rzeczami? A może w tej ciągłej gonitwie umyka to, co najważniejsze – dziecko i on sam? Za nami wyjątkowe spotkanie w Big Book Cafe "Rodzicielstwo bez zadyszki. 10 rzeczy, którymi możesz przestać się zamartwiać" – panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i publiczności, ćwiczenia oddechowe i koncert zespołu Dorośli.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Naukowcy alarmują: zbyt restrykcyjna dieta może skutkować depresją

W pogoni za idealną sylwetką i zdrowym stylem życia wiele osób sięga po radykalne diety. Wykluczają całe grupy produktów, liczą każdą kalorię i trzymają się ścisłych planów żywieniowych. Choć może się to wydawać oznaką silnej woli i determinacji, zbyt restrykcyjne podejście do jedzenia może przynieść odwrotny efekt – nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Choć dbanie o dietę jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, zbyt restrykcyjne podejście - jak się okazuje - może mieć poważne konsekwencje psychiczne. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dieta depresja Kobiety mężczyzna odżywianie badania

Przełom w walce z endometriozą. Leczenie w końcu będzie darmowe

Kobiety zmagające się z endometriozą w końcu mogą liczyć na bezpłatną, kompleksową i specjalistyczną opiekę. Od 1 lipca rozpocznie się refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy. Pacjentki będą mogły skorzystać z leczenia farmakologicznego i z pomocy chirurgicznej. Nowy model opieki obejmuje leczenie zachowawcze, operacyjne i pooperacyjne zaawansowanej endometriozy, w tym leczenie endometriozy poza układem rozrodczym, w zależności od wskazań medycznych. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba Kobiety ginekolog endometrioza Ministerstwo Zdrowia