Polskie Radio
Section05
kobieta

Konferencja #Kobieta2021. Jak kobiety radzą sobie w pracy i w życiu rodzinnym?

Czy Polki czują się wolne, spełnione, przedsiębiorcze? Jakie są aspiracje i wartości w życiu współczesnej kobiety? Jak kobiety postrzegają swoje miejsce w rodzinie, czy chcą być matkami? – na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji #Kobieta2021, która odbyła się 8 marca w Warszawie z inicjatywy poseł Jadwigi Emilewicz.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet Jadwiga Emilewicz POLSKA GOSPODARKA

Prezydent Andrzej Duda: kobiety są dzisiaj liderkami praktycznie w każdej dziedzinie

Z okazji Dnia Kobiet prezydent i pracownicy jego kancelarii złożyli wszystkim kobietom życzenia. W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Andrzej Duda podziękował kobietom za cierpliwość, ciepło i fachowość w każdym aspekcie życia. Na kolejnym nagraniu głowa państwa podkreśliła, że "w naszej historii jest bardzo wiele przykładów Polek, które wywarły wpływ na politykę, naukę, kulturę, gospodarkę, które walczyły o naszą niepodległość, które walczyły również o równouprawnienie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święta kobieta dzień kobiet

Równość kobiet i mężczyzn. Piotr Sak: silne osoby, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić

- Uważam, że sztuczne wprowadzanie parytetów jest niepotrzebne. Silne jednostki, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić. Margaret Thatcher nie potrzebowała parytetów - powiedział poseł Solidarnej Polski Piotr Sak, odnosząc się do pomysłów regulacji prawnych wymuszających udział kobiet w wielu wymiarach życia.
Zobacz więcej na temat:  kobieta płace równouprawnienie mężczyzna Platforma Obywatelska Solidarna Polska Sejm pieniądze POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL HISTORIA eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Eksperci: kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, a pandemia osłabia ich pozycję na rynku pracy

Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż mężczyźni, dużo częściej niż panowie nie są aktywne zawodowo, częściej też pracują w niepełnym wymiarze, a pandemia przysporzyła im jeszcze więcej obowiązków związanych z domem i opieką nad dziećmi - wynika z rozmów PAP z ekspertami rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  kobieta praca praca mobilna praca w domu zarobki pracodawcy pracownik GOSPODARKA

"Wybitna polska lekarka". Sylwetka lekarki Bronisławy Dłuskiej, siostry Marii Skłodowskiej-Curie

- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce. Pamięć o niej skrywa się w cieniu znacznie sławniejszej od niej rodzonej siostry, czyli Marii Skłodowskiej-Curie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, dziennikarka i prowadząca audycję "Polki". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 kobieta Maria Skłodowska-Curie lekarz Paryż