Polskie Radio
Section05
kobieta

Polska gospodarka wciąż wychodzi z okresu pandemii. Ale wyniki przemysłu dają nadzieję na dobrą koniunkturę

Rośnie znaczenie usług w polskim PKB, co pokazuje wzrost zamożności polskiego społeczeństwa, a PKB rośnie właśnie dzięki przemysłowi i popytowi na usługi - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu ekonomicznego i Paweł Matkowski z platformy e-Toro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t rynek pracy t wynagrodzenia t bezrobocie t

Paulina Chylewska: w redakcji sportowej musiałam wywalczyć swoją pozycję

Dziennikarstwo sportowe zdominowane jest przez mężczyzn. Przez lata w tym świecie swoją drogę wytyczyła Paulina Chylewska, która dziś widzi w nim zmianę i miejsce dla dziennikarek. Dziś "baba w redakcji sportowej" łatwiej znajduje swoje miejsce, choć sam świat sportu potrzebuje zmian - musi dostrzec kobiety. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t dziennikarstwo t Paulina Chylewska t Kasia Dydo t aktywność fizyczna t

Sytuacja kobiet w Iranie. "Reżim jest okrutny"

- Pewne procesy zmian i pewnego poszerzania dyskursu na temat kobiecości, miejsca hidżabu i tego typu różnych kwestii, one w Iranie się toczą. Protesty pokazały, że ludzie chcą dużej zmiany, że normy, które narzuca im republika islamska, niekoniecznie są zgodne z normami społeczeństwa - mówi na antenie radiowej Jedynki dr Paulina Niechciał z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ludwika Włodek t społeczeństwo t Iran t reżim t demonstracje t Izrael t Strefa Gazy t

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Klub Trójki t Anna Dudzińska t reportaż t KULTURA t Małgorzata Żerwe t

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dziewit-Meller t literatura t książki t Aldona Łaniewska-Wołłk t Dwójka t pisarze i poeci t

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Debaty, wystawy, koncerty, słuchowisko

- Kobiecych narracji wciąż jest za mało, za mało jest bohaterek, za mało jest lektur szkolnych napisanych przez kobiety, za mało młode dziewczyny mają wciąż możliwości, by czerpać inspiracje z historii opowiadanych w różnych miejscach, takich jak instytucje kultury - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek t Dwójka t dziennikarstwo t herstoria t

Dziewczyny grają w nogę. Niełatwa kariera piłkarek

"Polka gola!" to książka Karoliny Wasilewskiej o polskiej kobiecej piłce nożnej. Jest spojrzeniem na żeński futbol oczami samych piłkarek, które swojej dziedzinie sportu oddają wszystko, a nie zawsze doceniane są tak, jak ich koledzy piłkarze. Czy w piłce nożnej zapanuje równouprawnienie?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t Kasia Dydo t Karolina Wasilewska t piłkarka t aktywność fizyczna t Ewa Pajor t równouprawnienie t