Polskie Radio
Section05

COVID-19

NASZ WYWIAD "O bieganiu póki co mogę zapomnieć". Januszewska dwa miesiące po wyjściu z COVID-19

- Wirus może siać spustoszenie w naszych płucach, nawet u ludzi młodych, nawet kiedy nie ma silnych objawów. To duże niebezpieczeństwo także dla naszego serca. Udary lub zawały u młodych osób mogą być niestety pokłosiem tego wirusa - ostrzegała Ilona Januszewska, dziennikarka Telewizji Republika, która na początku drugiej fali zakażeń chorowała na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA zdrowie epidemia Koronawirus w Polsce NASZ WYWIAD infografika

Premier: pierwszy pacjent zostanie zaszczepiony w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni

- Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli wrócić do normalności - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w CSK MSWiA w Warszawie. - W drugim dniu świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki - wskazał i dodał, że już dzień później zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia szczepionka społeczeństwo infografika

"Choroba przebiega w podobny sposób, a szczepionka powinna być skuteczna". Dr Kuchar o nowej mutacji koronawirusa

- W znaczeniu klinicznym nowy szczep wirusa niewiele zmienia. Choroba przebiega w podobny sposób. Nie wydaje się też, aby nowe szczepionki nie były skuteczne w stosunku do tej odmiany wirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce epidemia choroby zakaźne Wielka Brytania szczepionka szczepienia koronawirus społeczeństwo

Pudełka z suchym lodem, -75 st. C i inne logistyczne wyzwania. Szczepionki lada dzień dotrą do Polski

Ultra zimne lodówki, specjalne izotermiczne pudełka transportowe z suchym lodem, farmaceutyczna sieć dystrybucyjna z chłodniami i specjalistycznym transportem. - Pierwsza transza szczepionek, czyli 10 tys. dawek, trafi do magazynów agencji jeszcze 26 grudnia - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce szczepionka społeczeństwo pandemia

Dr Maciej Onasz: politycy i celebryci powinni zaszczepić się publicznie

- Nie tylko politycy, ale też osoby z szeroko rozumianego świata mediów, celebryci - tutaj takim przykładem mógłby być chociażby Robert Lewandowski, który bardzo mocno oddziałuje na polskie społeczeństwo. Każda taka osoba, która zaszczepi się publicznie (...), to jest krok do przodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, odnosząc się do nadchodzących szczepień na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA pandemia Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia społeczeństwo