Polskie Radio
Section05
Czechy

Mistrzowie na Polanie Jakuszyckiej

Wczoraj pierwszy raz usłyszałem hymn Republiki Czech na Polanie Jakuszyckiej, bo odbyły się tutaj mistrzostwa w dwuboju narciarskim. To jest dawna kombinacja norweska, a oni nazywają to severská kombinace. (...) Dla porządku chciałem powiedzieć, że wygrał je Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík był drugi i Pavel Churavý trzeci. Dlaczego o tym powiedziałem? Bo ci mogą kiedyś być mistrzami olimpiady, mistrzami świata.
Zobacz więcej na temat:  Amsterdam Bieg Piastów bieganie Czechy Julian Gozdowski Sygnały Dnia

Z cyklu Zielona Alternatywa: "Memoriał Karpacki"

Międzynarodowa, regionalna współpraca dla ratowania i rozwoju środowiska. Młodzi ludzie postanowili ratować Karpaty. Nie może to się odbyć bez udziału rdzennych mieszkańców, którzy borykają się z bezrobociem. Na tym terenie przeważają małe gospodarstwa rolne, z których trudno się utrzymać. Tak powstał program, którego celem jest uświadomienie mieszkańcom, że powinni mądrze dbać o środowisko, w którym żyją, bo dzięki temu mają szansę na ściągnięcie turystów do swoich wsi. Takie świadome współdziałanie może przynieść pożytek i ludziom i środowisku. Do działania włączyli się młodzi Czesi i Słowacy. Wzorem są rozwiązania wprowadzone na podobnych górskich terenach w państwach Unii Europejskiej. W 1993 roku samorządy gmin z terenu Karpat i Sudetów opracowały "Memoriał Górski" , który był apelem do ówczesnych władz , żeby zająć się rozwiązywaniem problemów rozwoju terenów górskich. Dokument ten został zapomniany. Karpaty to bezcenna ziemia, wciąż w wielu miejscach pierwotna, z niezwykle różnorodną przyrodą, bogactwami wód mineralnych i źródliskami wody…
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie Czechy Słowacja Ukraina Unia Europejska

"Wyprawa Szlakiem Magellana "

Za 6 lat minie 500 lat od wyprawy Magellana.Był to pierwszy w historii rejs dookoła świata. Czeski kapitan, Rudolf Krautschneider związany rodzinnie z Polską od dawna marzył o skonstruowaniu drewnianego jachtu na wzór "Voctorii" Magellana. Pływał na "Boa Esperanoza"- wiernej replice statku Magellana, zwiedzał hiszpańskie i portugalskie muzea, gdzie przeglądał stare plany jachtów. Wymyślił, że stworzy idealną kopię "Victorii". Przypomniał sobie o jachcie architekta Janusza Kirszaka z Kołobrzegu , który zginął w wypadku podczas rejsu. Kapitan Ruda odkupił niedkończony kadłub żaglowca. i zbudował z przyjaciółmi swoją "Victorię". 4 lipca kapitan Ruda wypływa w 6-letni rejs szlakiem Magellana. Towarzyszyć mu będą młodzi Czesi, którzy razem z nim budowali ten żaglowiec i naukowcy z wielu krajów.
Zobacz więcej na temat:  victoria Czechy Kołobrzeg pływania POLSKA