Polskie Radio
Section05
Czesław Miłosz

Fenomen KUL-u i mistrzowie słowa. Opowieści Ireny Sławińskiej

– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wytworzyła się atmosfera bardzo szczególna. My z Kresów, inni ze Śląska czy Pomorza. Było to spotkanie ludzi różnych formacji – opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia Irena Sławińska. Dziś mija 20 lat od śmierci tej znakomitej humanistki, znawczyni Norwida i teatru.
Zobacz więcej na temat:  Irena Sławińska literatura Wilno wspomnienie Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Lublin poezja dramat Czesław Miłosz

Co nas czeka w 2024 roku? Najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe

W audycji "Cztery pory roku" Martyna Podolska z Redakcji Kultury i Edukacji oraz Cezary Gurjew z Redakcji Sportowej opowiedzą słuchaczom o najważniejszych, najciekawszych, najbardziej oczekiwanych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, które zaplanowano na 2024 rok.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zygmunt Miłkowski Marek Hłasko Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Kazimierz Wierzyński igrzyska olimpijskie

Przepowiednie dla Polski. Proroctwo Eustachiusza, wizje Wernyhory, znaki na niebie

Przełom roku jest czasem zarówno podsumowań, jak i rozmyślań o przyszłości. Te ostatnie dotyczą często losów całej wspólnoty. W historii polskiej kultury zachowało się wiele przykładów prób odpowiedzi na pytania: "Co będzie z Polską?". Przepowiednie te pojawiały się zwłaszcza w dramatycznych i trudnych dla kraju momentach.
Zobacz więcej na temat:  przepowiednia Rzeczpospolita rozbiory Polski potop szwedzki II wojna światowa Czesław Miłosz tajemnica POLSKA HISTORIA magazyn 2022/2023

Zygmunt Hertz. Pilnował Miłosza, opiekował się Hłaską, współtworzył paryską "Kulturę"

"Postawił na służbę »Kultury« swoją pracowitość i zaradność", wspominał go Jerzy Giedroyc. Zygmunt Hertz, zmarły 5 października 1979 roku, był pozostającym w cieniu "kierownikiem administracyjnym" Instytutu Literackiego w Paryżu, a przy tym: osobą szczególnego usposobienia i życiowej pasji.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Hertz Jerzy Giedroyc Zofia Hertz Paryska "Kultura" Czesław Miłosz Józef Czapski Francja II wojna światowa literatura

Prof. Aleksander Fiut: moje różne zainteresowania pomagały lepiej zrozumieć literaturę

- Można się zajmować literaturą, a w zanadrzu mieć różnego rodzaju zainteresowania. Nie tylko się siedzi i czyta książki, gdyż one wprowadzają w zakresy wiedzy i odkrycia z wielu dziedzin. Jednym z moich mistrzów był Kazimierz Wyka, który uważał, że literatura to niepowtarzalne świadectwo świadomości jednego człowieka - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Dwójka eseistyka literatura polska Uniwersytet Jagielloński

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Kresy Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa Czesław Miłosz literatura

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

"Rysowałem mapy idealnego kraju". Czesław Miłosz o swoim dzieciństwie

– Szczęśliwe wydarzenia w dzieciństwie pomagają nam w życiu późniejszym. Moje było "dość urozmaicone" ze względu na I wojnę światową i rewolucję w Rosji. Ale szczęśliwe momenty też były: kiedy w Szetejniach sobie hasałem. To było bardzo szczęśliwe – opowiadał przed mikrofonem Radia Wolna Europa w 1997 roku Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Litwa II RP Kresy literatura wspomnienie poezja dzieciństwo