Polskie Radio
Section05
Jan Matejko

"Obraz Matejki ugruntował legendę dzwonu Zygmunt"

- To wyjątkowa rocznica, która dobrze uzupełnia to, co obecnie dzieje się na Wawelu. Wchodzimy na dziedziniec otoczony renesansowymi krużgankami, widzimy renesansowe dzieła Cranacha, renesansową zbroję Zygmunta Augusta i wszystkie arrasy króla. Wtem pojawia się dzieło, które co prawda renesansowe nie jest, ale upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń pod względem fundacji artystycznych - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Wawel Zamek Królewski Kraków Dwójka KULTURA Justyna Nowicka

Sukces polskiej dyplomacji. Obraz Jana Matejki na wystawie w londyńskiej galerii sztuki

W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Władimir Putin Rosja USA Andrzej Duda Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych język polski Uniwersytet Jagielloński Powstanie Warszawskie Jan Matejko

"Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Pierwszy polski obraz w słynnej londyńskiej galerii

Holbein, Rubens, Monet, Turner, Constable, Tycjan - to tylko kilka nazwisk wielkich malarzy, których prace wiszą w jednej z najbardziej spektakularnych kolekcji sztuki na świecie. Teraz, na trzy miesiące, dołącza do nich Jan Matejko. Pierwszy w historii polski obraz zawisł na ścianie słynnej londyńskiej Galerii Narodowej. To "Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA HISTORIA POLSKA Londyn ŚWIAT Wielka Brytania Mikołaj Kopernik Jan Matejko

Konstytucja 3 maja. Prof. Miziołek: świat oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski

- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja Jan Matejko malarstwo KULTURA SZTUKA historia Polski Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA