Polskie Radio
Section05
Jan Pachlowski

Super Bowl 2024: walka o mistrzostwo napędzana przez Taylor Swift

Miłośnicy futbolu amerykańskiego przygotowują się na jedyne w swoim rodzaju widowisko sportowe. W nocy z 11 na 12 lutego zostanie rozegrany 58. Super Bowl, czyli mecz o mistrzostwo ligi futbolu amerykańskiego w USA. Na przestrzeni lat widowisko ewoluowała w bijące rekordy show z występami gwiazd na żywo i rekordowo drogimi reklamami; w tym roku zainteresowanie wzrosło również za sprawą Taylor Swift, której partner zaprezentuje się na boisku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Raf Uzar Super Bowl Jan Pachlowski Taylor Swift usher

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także za granicą

Licytacje, wolontariusze, chęć niesienia pomocy i mnóstwo ludzi dobrej woli – tak wygląda Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również za granicą. Sztaby Orkiestry znajdują się w wielu zakątkach świata i działają równie prężnie jak te polskie. Największy zagraniczny sztab WOŚP jest w Chicago. Jak wyglądają sztaby za granicą? Które państwa zagrają wraz z Orkiestrą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 Marek Wałkuski Jan Pachlowski pomoc Radosław Nałęcz

Powrót człowieka na Księżyc opóźniony: misje Artemis zostały przesunięte o rok

Jak ogłosiło NASA, ze względu na bezpieczeństwo astronautów, misje Artemis II i Artemis III zostały przesunięte o rok. A to oznacza, że triumfalny powrót człowieka na Księżyc odbędzie się dopiero w roku 2026. Podstawową przyczyną opóźnienia misji są problemy z akumulatorami oraz układami wentylacji i kontroli temperatury.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos misja Artemis księżyc Mars NASA Jan Pachlowski Radosław Nałęcz Trójka

Po latach kontrowersji wracają Złote Globy. Ogłoszono nominacje: dominują "Barbieheimer" i "Sukcesja"

W ostatnich latach Złote Globy miały poważne problemy, ale wygląda na to, że wracają jako jedna z najważniejszych nagród filmowych. W tym roku dominują trzy tytuły: "Barbie", "Oppenheimer" oraz "Sukcesja": ile nagród zdobędą? Ponownie też ogłoszeniem nominacji do Złotych Globów rozpoczyna się tzw. "sezon statuetek", gdyż jak wiadomo, już wkrótce – 21 grudnia – zostanie ogłoszona lista nominacji oscarowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Złote Globy Hollywood Jan Pachlowski Tomasz Miara Trójka

Amerykański duch świąt - parady bożonarodzeniowe na ulicach USA

Nic tak nie wprawia Amerykanów w świąteczny nastrój, jak parady bożonarodzeniowe. To właśnie one uchodzą za oficjalne otwarcie sezonu bożonarodzeniowego i jednoczą społeczność większych i mniejszych miast USA. Jak przebiegają pardy? Skąd wzięła się ich tradycja? - O szczegółach opowiedział w Trójce Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Boże Narodzenie USA

Rajskie wyspy na końcu świata. Narodowe Święto Hawajów

"Przesiąknięte melanżem ludowych legend i tropikalnego modernizmu Hawaje z pewnością zasługują na dzień, w którym upamiętniają swoje odwieczne zwyczaje i tradycje" – taki komunikat opublikowano w Stanach Zjednoczonych z okazji Narodowego Święta Hawajów. National Anytime Hawaiian Day jest tradycyjnie obchodzony na początku grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Hawaje Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka USA Stany Zjednoczone

"Trzecia strona medalu". Wystartował Puchar Świata w skokach narciarskich [SŁUCHAJ TERAZ]

Sobotnie zawody na skoczni w fińskiej Ruce zainaugurowały Puchar Świata 2023/24 w skokach narciarskich. Polscy zawodnicy nie mają powodów do zadowolenia: najlepszy z nich, Dawid Kubacki, zajął dopiero 21. miejsce. Czy w niedzielę się zrehabilitują za słaby wynik?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Warianka Robert Grzędowski Jan Pachlowski Kamil Stoch Piotr Żyła Aleksander Zniszczoł Stefan Kraft

Tłumy klientów, awantury i bójki w sklepach to przeszłość: Black Friday przeniósł się do sieci

Tłumy klientów najpierw czekających przez całą noc pod sklepem, a potem w Black Friday szturmujących stoiska i kasy: takie filmy z USA co roku były przebojem serwisów informacyjnych i internetu. Jednak to już przeszłość: od czasów pandemii handel w dużej mierze przeniósł się do sieci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zakupy zakupy w sieci black friday wyprzedaż sklepy Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Amerykańskie Święto Dziękczynienia. Rodzinne spotkania, pieczony indyk i okazja do wdzięczności

Uroczysta kolacja z indykiem w roli głównej - Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je wraz z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Wśród świątecznych rozrywek jak zwykle przewidziane jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Święto Dziękczynienia Jan Pachlowski Piotr Firan Radosław Nałęcz tradycja

Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie

Występuje na ekranach kinowych od 95 lat i nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych - Myszka Miki w czasie swojej obecności w popkulturze wcielała się w przeróżne postacie, wśród nich nawet w... polskiego żołnierza. 18 listopada 1928 roku zadebiutował film "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"), w którym Myszka Miki grała główną rolę. 
Zobacz więcej na temat:  Walt Disney Myszka Miki filmy animowane Hollywood Trójka Piotr Firan Raf Uzar Jan Pachlowski

Matthew Perry we wspomnieniach. "Miał szczodre i bezinteresowne serce"

– "To jest ten moment, kiedy złamane są nasze serca", napisali w oświadczeniu współtwórcy "Przyjaciół" Marta Kauffman, David Crane oraz producent wykonawczy Kevin Bright – mówił w Trójce, cytując komunikat, amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. To właśnie produkcji "Przyjaciele" Matthew Perry zawdzięczał swoją ogromną popularność. – Chandler Bing, postać, którą stworzył, zapisał się złotymi zgłoskami w historii telewizji – dodaje Zbigniew Banaś, wykładowca amerykańskiego uniwersytetu Loyola. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 serial USA Hollywood Matthew Perry Piotr Firan Radosław Nałęcz Jan Pachlowski KULTURA

Nowy american dream? - W Kalifornii powstanie utopijne, amerykańskie miasto

Utopijne, amerykańskie, o powierzchni trzykrotnie większej od Manhattanu. W Kalifornii trwają prace nad wybudowaniem nowego miasta, które wyglądem przypominać będzie znane z filmów, kultowe amerykańskie ośrodki z przeszłości. Jak będzie funkcjonować i kiedy powstanie? - O szczegółach w Trójce opowiedział Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Pachlowski miasto przyszłości Piotr Firan Kalifornia USA technologia

Płatne portale społecznościowe? Rozważa to jeden ze światowych gigantów

Płać, by nie widzieć reklam – taki scenariusz wobec swoich platform społecznościowych rozważa Meta, właściciel Facebooka i Instagrama. To odpowiedź światowego giganta na spór z Unią Europejską. Decydując się na bezpłatną wersję obu platform, będziemy musieli pogodzić się z reklamami i mechanizmami śledzącymi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Raf Uzar Jan Pachlowski Facebook Instagram portale społecznościowe portal społecznościowy subskrypcja subskrypcje