Polskie Radio
Section05
Jan Pachlowski

Światowa kariera pszennego placka z pomidorami i serem, czyli jak to z pizzą było…

Pizza, jedno z narodowych dań Włochów, to nic innego jak kawałek ciasta z sosem pomidorowym i serem, wypiekany w piecu. Ta definicja to oczywiście spore uproszczenie, bo jej smak, kształt czy nawet rodzaj użytych składników różni się w zależności od regionu świata. Np. Amerykanie przerobili ją, podobnie jak inne europejskie smakołyki, na swoją modłę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pizza Włochy Stany Zjednoczone jedzenie tradycja Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Karol Gnat Trójka fast food hamburger hot dog podpłomyk

"IO" nominowane do Oscara. "Na tle konkurencji nasz film jest bezkompromisowy"

- To wielka radość, że tak ważna postać polskiego kina dostaje tę nominację. Przez wszystkie te lata Jerzy Skolimowski obronił swój niepowtarzalny głos w kinie i to chyba jest jego największa siła. Oglądając ten film, można mieć wrażenie, że nakręcił go ktoś niebywale młody, odważny, niebojący się zabrać radykalnego głosu w ważnej sprawie - mówił aktor Mateusz Kościukiewicz o nominowanym do Oscara filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Jerzy Skolimowski FILM Mateusz Kościukiewicz Oscary

Orzeł bielik – symbol amerykańskiej wolności

Są silne i niezależne, majestatyczne, odważne i wierne, są symbolem siły i determinacji, są symbolem Stanów Zjednoczonych – tak o orłach bielikach mówią Amerykanie. To właśnie wizerunek tego ptaka widnieje na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, która pojawia się na wszystkich oficjalnych dokumentach, walucie czy flagach wywieszanych na budynkach użyteczności publicznej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Raf Uzar Piotr Firan Stany Zjednoczone

Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli?

– Nasz akcent od razu zdradza, gdzie mieszkamy. Wiele lat temu, kiedy uczyłem się języka angielskiego, zauważyłem, że Amerykanie dobrze nas rozumieją, nawet jeśli popełniamy jakieś błędy. Doceniają, że staramy się mówić w ich języku. Brytyjczycy są bardziej powściągliwi – mówił w Trójce Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA Karol Gnat Trójka Królowa Elżbieta II

Start misji Artemis 1 na Księżyc wstrzymany. Kiedy następna próba?

Ok. 200 tys. ludzi zebrało się w okolicach Cap Canaveral, aby obserwować start Artemis 1 – bezzałogowej misji, która ma potwierdzić, że ludzie chcą powrócić na Księżyc i ruszyć jeszcze dalej, na Marsa. Niestety, z powodu problemów technicznych, start rakiety został odwołany. Następna próba zostanie podjęta 2 września.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc Witold Lazar Katarzyna Cygler Trójka

Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA zdrowie zdrowie dziecka dzieci neurologia zaburzenia rozwoju adhd Karol Gnat

Lewandowski w barwach FCB w meczu z Realem? El Clasico w Las Vegas

W Las Vegas trwają ostatnie przygotowania dla El Clasico. Piłkarze FC Barcelony zmierzą się w meczu sparingowym z Realem Madryt. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie wtedy Robert Lewandowski zaliczy swój debiut w barwach "Blaugrany". O towarzyszących wydarzeniu emocjom w Trójce opowiadał amerykański korespondent, Jan Pachlowski. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Lewandowski fc barcelona Las Vegas Trójka Piotr Firan

Rihanna oficjalnie miliarderką. "Forbes" opublikował listę najbogatszych kobiet

Prestiżowy finansowy magazyn "Forbes" opublikował listę kobiet miliarderek "Self-Made Women: 2022". Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na niej piosenkarki Rihanny – 34-latka jest najmłodszą kobietą w tym zestawieniu. Na podium znalazły się producentka filmowa Diane Hendricks, której majątek wyceniany jest na ponad 12 mld dolarów, założycielka Epic Systems Judith R. Faulkner (6,7 mld dolarów) oraz potentatka branży paliwowej Judy Love (5,2 mld dolarów).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA Stany Zjednoczone USA finanse pieniądze biznes kobieta Rihanna