Polskie Radio
Section05

Jedynka

"Przełomowy i fundamentalny". Dmitrowicz o liście Episkopatu Polski do biskupów niemieckich

- W liście do biskupów niemieckich padły słowa, które wszyscy znamy, proszące o przebaczenie i przebaczające. To był niesamowity gest i coś pięknego, także w perspektywie naszych czasów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kościół w prl HISTORIA PRL Piotr Dmitrowicz Magdalena Ogórek

Co zrobić, gdy się obudzimy w nocy? Absolutnie nie leżeć dalej w łóżku

Podobno siedem godzin to optimum dla dorosłego człowieka. Są też takie teorie, że to nasze geny decydują o tym, ile nam go potrzeba. Na pewno bez niego nie da się żyć. Kiedy nie przychodzi w porę, sięgamy po najrozmaitsze rozwiązania, by go przywołać. Sen - o nim mówiliśmy w "Czterech porach roku". Jak spać, żeby się wyspać? Czy można się wyspać "na zapas"? Co zrobić, gdy nasz sen jest zaburzony? Kiedy udać się do specjalisty?
Zobacz więcej na temat:  sen Agnieszka Kunikowska zdrowie psychologia

Fenomen Centrum Nauki Kopernik. "Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej"

5 listopada Centrum Nauki Kopernik, królestwo naukowych pokazów, skończyło 10 lat. - Gdybyśmy liczbę osób, które nas odwiedziły, przemnożyli przez liczbę doświadczeń, to uzyskalibyśmy prawie astronomiczne wielkości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Skąd bierze się fenomen tej instytucji?
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik Dorota Truszczak Warszawa

"Sprzeciw nie wstrzyma wypłat środków dla Polski". Saryusz-Wolski o budżecie UE

- Bruksela chce, żeby Polska np. przyjmowała imigrantów, żeby w sferze obyczajowej wprowadzała rozwiązania dot. aborcji, eutanazji, mniejszości seksualnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, odnosząc się do mechanizmu łączenia funduszy UE z praworządnością. - To instrument szantażu i zmuszania do uległości - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska budżet ue PiS fundusze unijne

Od spinacza biurowego do samochodu, czyli polskie wynalazki, które podbiły świat

Projekt "Poszukiwacze Patentów" to filmowa podróż śladami polskich wynalazców, których innowacyjne pomysły zachwyciły i podbiły świat. Każdy odcinek jest utrzymany w konwencji kina akcji i obudowany komentarzami naukowców, ekspertów i osób ze świata kultury. Partnerami edukacyjnymi projektu są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska

Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Jest to spowodowane powiązaniem wypłaty unijnych funduszy i kwestii praworządności. - Kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i były europoseł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Paweł Lekki Unia Europejska Węgry budżet unijny Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej

Negocjacje ws. budżetu UE. Europoseł PiS: propozycja niemiecka wykracza daleko poza traktaty

- Niestety z bliżej nieznanych powodów niemiecka prezydencja odeszła od kompromisu zawartego w lipcu tego roku i zaproponowała rozwiązanie dot. praworządności, daleko wychodzące poza wcześniejsze ustalenia. Ta propozycja wykracza poza traktaty, w tym Traktat Lizboński - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Marcin Kulasek, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze ue fundusze unijne Europa polityka Michał Rachoń Zbigniew Kuźmiuk