Polskie Radio
Section05

Jedynka

"Chciałem żeby urodziła się na nowo". Jerzy Grunwald o nowej wersji piosenki "Biały Krzyż"

- Piosenka "Biały Krzyż" jest piękna, chciałem, żeby urodziła się na nowo i aby dzisiejsza rocznica wybuchu II Wojny Światowej była również rocznicą przypomnienia tych tragicznych czasów, w których ginęli polscy żołnierze. Dla nich jest ta nowa wersja utworu - mówił w "Muzycznej Jedynce" wokalista Jerzy Grunwald. 
Zobacz więcej na temat:  Czerwone Gitary Krzysztof Klenczon II wojna światowa piosenka Jerzy Grunwald Maria Szabłowska

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
Zobacz więcej na temat:  archiwum wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Agnieszka Kunikowska

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Jedynka z wizytą w jednostce WOT w Radomiu

Reporter radiowej Jedynki, Maciej Walecki odwiedził żołnierzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Podczas audycji rozmawiano m.in. o motywach młodych ludzi, którzy postanowili wstąpić do WOT i o tym, w jaki sposób terytorialsi wspierają lokalne społeczności.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Wojska Obrony Terytorialnej II wojna światowa historia Polski Maciej Walecki

Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie

- Udało się - mimo pandemii koronawirusa - stworzyć interesujący i bogaty program - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Wojciechowska z Lubelskich Warsztatów Kultury. - To będzie inny festiwal. Włożyliśmy bardzo dużo energii w to, żeby przygotować maksymalnie bezpieczną edycję wydarzenia i jak najbardziej przybliżyć klimat festiwalu taki, jaki zna nasza publiczność, za jakim tęskni - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak Martyna Podolska KULTURA Lublin

Portret Juliusza Słowackiego

W sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego, jednego z najczęściej wystawianych dramatów wieszcza. Ten ubrany w baśniowy kostium moralitet, inspirowany utworami Szekspira, daje ogromne możliwości interpretacyjne i inscenizacyjne. W audycji przypomnimy nie tylko to dzieło Juliusza Słowackiego, jego wkład w rozwój dramaturgii polskiej i światowej, ale również jego barwny życiorys, filozofię, związki z innymi romantykami.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Anna Stempniak Dorota Kołodziejczyk Narodowe Czytanie 2020

Ubezpieczenia dla turystów na tatrzańskich szlakach

Kosztuje zaledwie 2,50 zł, a turyści, którzy z niego skorzystają, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu i śmierć ubezpieczonego oraz świadczenie za leczenie uciążliwe, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczenie obejmuje również zwrot kosztów akcji ratowniczej na terenie TANAP-u (słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego), w tym przy użyciu śmigłowca.
Zobacz więcej na temat:  TOPR ratownik górski Tatry PZU parki narodowe społeczeństwo wypadek turystyka

Szef MEN: jeśli ktoś ma objawy chorób górnych dróg oddechowych, nie powinien przychodzić do szkoły

Gdyby była decyzja inspekcji sanitarnej, że jakaś klasa albo cała szkoła powinna przejść na kwarantannę, to wtedy ci uczniowie objęci by byli kształceniem na odległość - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji Narodowej rok szkolny edukacja Piotr Gociek

Bogdan Klich: jak Polacy 40 lat temu, Białorusini walczą o godność, wolność i demokrację

- To, co przeżywaliśmy przed 40 laty w Polsce, Białorusini odczuwają na własnej skórze dzisiaj, bo oni też walczą o godność człowieka, o wolność oraz o demokrację. Te trzy wartości są tym, co spina ten polski sierpień z sierpniem białoruskim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Bogdan Klich. Gościem "Debaty Jedynki" był również senator PiS Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio debata w jedynce Antoni Trzmiel POLSKA Bogdan Klich Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Solidarność Białoruś sierpień 80 40. rocznica porozumień sierpniowych porozumienia sierpniowe

Protesty w Mińsku. Andrzej Poczobut: motywacja Białorusinów jest bardzo mocna

W białoruskiej stolicy odbył się w niedzielę kolejny rekordowy pod względem liczebności miting, którego uczestnicy domagali się dymisji prezydenta Alaksandra Łukaszenki oraz uczciwych wyborów. Protesty odbyły się nie tylko w Mińsku, ale i w Brześciu, Grodnie, Homlu i innych miastach. - Protesty nie słabną, ponieważ motywacja Białorusinów jest bardzo mocna. Przekonanie społeczeństwa o tym, że wybory zostały sfałszowane, jest spore, a oprócz tego społeczeństwo jest oburzone działaniami władzy - mówił w "Więcej świata"  publicysta Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski wybory na Białorusi