Polskie Radio
Section05

Jedynka

Rachela Auerbach tworzyła Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. Dokumentowała tragedie Żydów

Jeden ze skwerów na warszawskiej Woli otrzymał imię Racheli Auerbach z tajnej grupy Oneg Szabat, zaangażowanej w tworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, znanego jako Archiwum Ringelbluma. - Rachela Auerbach była niezwykle ważną postacią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Szymaniak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Rachela Auerbach Oneg Szabat Archiwum Getta Warszawskiego Archiwum Ringelbluma Żydowski Instytut Historyczny Witold Banach getto warszawskie Żydzi II wojna światowa

"Edward Steichen (1879-1973)". Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie

Edward Steichen był jednym z ojców współczesnej fotografii. Sławę zdobył jako portrecista, ale był także mistrzem fotografii modowej i reklamowej. Urodził się w Luksemburgu, ale całe swoje życie związał ze Stanami Zjednoczonymi. Muzeum Fotografii w Krakowie prezentuje retrospektywę twórczości tego niezwykłego artysty.
Zobacz więcej na temat:  wystawa fotografia Muzeum Fotografii w Krakowie Edward Steichen Luksemburg

Mikołaj Kopernik nieznany. Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Toruniu

O Koperniku w Roku Kopernikowskim nigdy dosyć, bo mamy czym się chwalić. Z dokonaniami naukowca możemy zapoznać się do 12 listopada w ramach wystawy "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Podejmuje ona temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika, kiedy odbywał podróże do renesansowych Włoch.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Toruń Mikołaj Kopernik muzeum wystawa renesans Ratusz Staromiejski w Toruniu

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Nowe "oczy" na wszechświat

Ten projekt ma już 18 lat, w tym roku wszedł w dorosłość. A we wrześniu rozpoczęto odlewanie z 17 ton szkła siódmego, o średnicy około 8,5 metra, zwierciadła przyszłego teleskopu Magellana. To ostatni element czaszy, która ma posłużyć obserwacjom kosmosu z Ziemi po 2029 roku. I to z rozdzielczością 10 razy lepszą niż kosmiczne super oko – czyli działający od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos astronomia astronautyka planety planetoida Centrum Nauki Kopernik

Jon Fosse. Co wiemy o twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla?

Jon Fosse, tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, to norweski pisarz i dramaturg, urodzony w roku 1959. Polskim czytelnikom znany przede wszystkim ze sztuk teatralnych, takich jak m.in. "Imię", "Matka i dziecko", "Letni dzień". Od niedawna możemy jednak poznać Fossego również jako powieściopisarza. W przekładzie Iwony Zimnickiej ukazały się pierwsze dwie z siedmiu części dzieła zatytułowanego "Septologia".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Literacka Nagroda Nobla Jon Fosse Skandynawia

Leszczyna mówi o "gigantycznej dziurze budżetowej". Żukowska: sytuacja nie jest zła

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że nie widzi powodów, dla których potencjalny przyszły rząd opozycji miałby likwidować dotychczasowe świadczenia socjalne. Jej zdaniem, sytuacja finansów państwa nie jest taka zła, jak uważają politycy Koalicji Obywatelskiej, czy Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Krzysztof Świątek polityka Anna Maria Żukowska 800+

"Tam nie ma spójności w żadnych sprawach, paliwem jest anty-PiS". Marcin Horała o programie opozycji

- Jedyny program rządu obecnej opozycji, jeśli powstanie, co do którego będą mogli się dogadać, to rozliczenia, windykacje, rewanżyzm i podział łupów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Marcin Horała wybory Krzysztof Świątek wybory w Polsce opozycja