Polskie Radio
Section05
Joanna Racewicz

"Jedne z najbardziej bezpiecznych". Prof. Pyrć o szczepionkach na COVID-19

Europejska Agencja Leków zdecyduje dziś, czy szczepionki produkowane przez koncern Pfizer/BioNTech można będzie podawać nastolatkom w wieku 12-15 lat. - To będzie na pewno ważna decyzja, ale w tym momencie mamy jeszcze bardzo dużo niewyszczepionych innych grup wiekowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Pyrć, specjalista ds. wirusologii i mikrobiologii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlaczego szczepienia są tak bardzo ważne?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus zdrowie medycyna szczepionka szczepienia - raport szczepienia Joanna Racewicz

Klaps to nic złego? Nieprawda, reagujmy na przemoc wobec dzieci

Niemal połowa Polaków akceptuje klapsy, co czwarty nie widzi nic złego w spuszczaniu dziecku lania, a 20 proc. nawet nie ma świadomości, że bicie najmłodszych jest przestępstwem. - Dorośli nie zdają sobie sprawy albo szybko zapominają, jak to bolało, kiedy sami byli dziećmi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz przemoc dzieci Iwona Guzowska

PIT 2020. Ostatni dzień na złożenie rozliczenia podatkowego

Jeżeli ktoś odłożył złożenie PIT-a na ostatni możliwy dzień, to taki dzień właśnie nadszedł. 30 kwietnia powinniśmy złożyć rozliczenie podatkowe za 2020 rok, nie narażając się na kary. W "Czterech porach roku" radzimy, jak rozliczyć się elektronicznie i jak przekazać 1 proc. na Organizację Pożytku Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit 2020 urząd skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa e-usługi Joanna Racewicz Małgorzata Głogowska

"Zaszczepiłem się na COVID-19". A co ze szczepionką przeciw grypie?

Każdego dnia kolejne osoby przyjmują szczepionki przeciwko COVID-19. Część z nich zastanawia się jednak, czy dzięki nim jesienią nie będą musiały zaszczepić się na grypę. - Jednorazowa dawka szczepionki na grypę wystarcza mniej więcej na pół roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych. Co to oznacza?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus medycyna zdrowie szczepionka szczepienia - raport Joanna Racewicz

Katar i przeziębienie. Czy wtedy możemy zaszczepić się przeciw COVID-19?

Do końca kwietnia polski rząd planuje wykonać 20 milionów szczepień przeciwko COVID-19. W związku z tym wśród naszych słuchaczy, którzy czekają na przyjęcie szczepionki, pojawia się coraz więcej pytań. Co powinniśmy zrobić, jeżeli tuż przed szczepieniem mamy katar? Kiedy warto rozważyć kontakt z lekarzem? Czy wcześniej musimy sprawdzić, czy byliśmy zakażeni?
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 zdrowie Ministerstwo Zdrowia pandemia szczepienia Joanna Racewicz szczepienia - raport