Polskie Radio
Section05
Joanna Racewicz

Trichodynia. Czy włosy mogą boleć?

Wiele osób skarży się na ból skóry głowy i włosów przy dotyku czy czesaniu. Czasami ból pojawia się samoistnie, ale może być także efektem urazu lub stanów zapalnych skóry. Często ma także podłoże psychiczne. Problem "bolących włosów", czyli trichodynia, może mieć wiele przyczyn. Jakie czynniki sprzyjają odczuwaniu bólu skóry głowy i włosów? Jakie są sposoby radzenia sobie z tą przypadłością? O tym mówiliśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz zdrowie STYL ŻYCIA

"Doktor Google" nie zawsze postawi trafną diagnozę

Pandemia spowodowała, że wielu Polaków niechętnie chodzi do lekarzy. Porad na dręczące ich dolegliwości szukają w sieci. Są takie strony, na których po wpisaniu wieku, płci, obciążeń i symptomów oraz po wypełnieniu ankiety dostaje się wskazówki, co może takiej osobie dolegać. Na szczęście z zastrzeżeniem, żeby pójść do lekarza. A w gabinecie pacjent często oczekuje potwierdzenia swojej tezy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna koronawirus google lekarz Joanna Racewicz

Szczepionki na COVID-19. "Chronią nas przed ciężkimi skutkami SARS-CoV-2"

Moderna, Pfizer i AstraZeneca to preparaty, którymi pacjenci w Polsce są szczepieni przeciwko koronawirusowi. Niedługo w naszym kraju pojawi się również jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson. - Wszystkie te szczepionki są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o ich efektywność w zapobieganiu ciężkim przypadkom COVID-19, czyli tym szpitalnym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka z Narodowego Instytutu Leków.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport Joanna Racewicz

Oszuści nie śpią w czasie świąt. Zabezpiecz siebie i swoich najbliższych

Podczas tej Wielkiejnocy wiele osób, zwłaszcza starszych, może zostać samotnie w domu - a to okazja dla oszustów, których pomysłowość nie zna granic. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o nowych metodach oszukiwania i wyłudzania pieniędzy przez telefon (m.in. wyciąganie pieniędzy na fundacje, które pomagają chorym).
Zobacz więcej na temat:  oszustwa senior policja społeczeństwo bezpieczeństwo Joanna Racewicz kradzież Wielkanoc

Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne, ale o miłość"

- O miłość, z jaką Jezus oddał życie dla zbawienia człowieka. Można sobie tylko wyobrażać, bo tego nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak bardzo ciążył Jezusowi na duszy grzech człowieka. Został opuszczony przez ludzi. Przez samego Boga. Wołał do Niego z otchłani swojego cierpienia. To było doświadczenie duchowe, o którym my bardzo mało wiemy. Zbliżamy się do tego, czytając opis męki Pańskiej, ale nie jesteśmy w stanie tego do końca, po ludzku, przeniknąć. Dlaczego ten pierwszy gest w czasie liturgii - gdy kapłan pada przed krzyżem, a wszyscy klękają - jest bardzo wymowny. Tylko milczeniem można na to odpowiedzieć - powiedział w Programie 1 ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Joanna Racewicz wiara religia

Jak sobie nie zaszkodzić stosując leki bez recepty?

Środki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne, na pamięć i koncentrację, mające poprawić ogólną odporność organizmu. Preparaty łagodzące objawy przeziębienia lub grypy, witaminy, minerały. Tabletki na odchudzanie, wzmocnienie stawów i kości, łagodzące objawy alergii, wspomagające rzucanie palenia, zwiększające libido, poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci. W naszych domowych apteczkach pełno jest przeróżnych specyfików. Czy potrafimy je stosować? Czy wiemy, czym grozi ich nadużywanie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Joanna Racewicz medycyna leki