Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 Szalast o fenomenie Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie

- Wspólnym mianownikiem, który przyciąga fotografów, jest to, że to szkoła, która prezentuje szeroką skalę gatunków fotograficznych. Staramy się wpoić studentom szacunek dla różnych nurtów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szalast, kurator łódzkiej wystawy "Wspólna Opava". Gościem "Głębi ostrości" był także prof. Vladimír Birgus.
Zobacz więcej na temat:  fotografia zdjęcia szkoła Czechy wystawa SZTUKA Polskie Radio 24

Reżyser prywatny. Sześć lat temu zmarł Andrzej Kondratiuk

Dzisiaj, mówiąc o nim, używa się popularnego i już nieco wyświechtanego określenia "twórca kultowy", podobnie jak "kultowe" są jego filmy. O ile do filmów to sformułowanie rzeczywiście pasuje, to w odniesieniu do Andrzeja Kondratiuka o wiele bardziej adekwatne jest "reżyser prywatny", które swego czasu wymyślił Tadeusz Lubelski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kondratiuk FILM W POLSKIM RADIU Trójka Iga Cembrzyńska Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Janusz Kondratiuk

Leon Krier: głoszenie śmierci kultury tradycyjnej to intelektualna zbrodnia

- Używamy terminu Nowa Tradycyjna Architektura w opozycji do modernizmu, który po II wojnie światowej zdominował myślenie o projektowaniu budynków i planowaniu miast. Dziś wielu osobom wydaje się wręcz, że modernizm jest czymś naturalnym, ale moim zdaniem to nieprawda - mówił w radiowej Dwójce Leon Krier, szwajcarski architekt, urbanista i teoretyk architektury.
Zobacz więcej na temat:  architektura miasto Polska Wielki Projekt 2022 Dwójka modernizm Michał Nowak

Białystok. Dziś oficjalne rozpoczęcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

Od soboty można oglądać w Białymstoku spektakle prezentowane w ramach jubileuszowego 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Festiwal oficjalnie rozpocznie się dziś po południu paradą teatralną. Przejdzie ona ulicami miasta od siedziby Białostockiego Teatru Lalek do Akademii Teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Wrocław Białystok TEATR

Polska sztuka ponad granicami na wystawie NordArt 2022 w Niemczech

Dzieła 200 artystów plastyków z całego świata są prezentowane w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn) podczas jednej z największych dorocznych wystaw sztuki współczesnej w Europie – NordArt, odbywającym się od 23 lat przeglądzie najnowszych tendencji sztuk plastycznych z całego świata. Polska ma na wystawie swój pawilon narodowy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA wystawa Magdalena Abakanowicz rzeźba Niemcy

Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego

Bogusław Kaczyński (1941-2016) zapisał się w historii polskiej kultury jako niezapomniany konferansjer oraz wielbiciel i ulubieniec gwiazd. Niedawno minęła rocznica jego urodzin, a latem jak zawsze arie i piosenki Jana Kiepury zabrzmią w Krynicy, stolicy festiwalu, który Bogusław Kaczyński powołał do życia. Stworzył także Łańcuckie Święto Muzyki, kierował teatrem Roma i wspierał młodych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Bogusław Kaczyński opera telewizja

Wystawa "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk". Gliński: przybliża drogę powrotu Śląska do macierzy

Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa - stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości wernisażu wystawy "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk" na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Śląsk historia Polski Piotr Gliński Jarosław Sellin Górny Śląsk