Polskie Radio
Section05

KULTURA

Druga edycja Festiwalu Kultury Narodowej. Piotr Legutko: siłą festiwalu jest różnorodność i bogactwo oferty

22 lutego rusza druga edycja Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". - Siłą tego festiwalu jest różnorodność i bogactwo oferty - mówi o festiwalu red. naczelny TVP Historia Piotr Legutko. Dodał, że "skala produkcji dokumentalnej związanej z polskim dziedzictwem, rozumianym także jako obyczajowość, kultura i cywilizacja, jest ogromna".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM TVP

Andrzej Szczerski: Malczewski był zakorzeniony w romantyzmie

- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Rok Romantyzmu Polskiego Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Dwójka Jakub Kukla

Proza zapierająca dech w piersi. "Siostrzane dzwony" Larsa Myttinga

Akcja powieści dzieje się w XVII i XIX wieku w pewnej norweskiej wsi. W miejscowym drewnianym kościele rozbrzmiewają dzwony, odlane dla pamięci o syjamskich siostrach, niegdyś mieszkających w tej właśnie wsi. Wokół tytułowych dzwonów, snują się opowieści o miłości, magii, architekturze, chrześcijaństwie, mitach i dalekim świecie. Wszystko wśród surowej, norweskiej przyrody.
Zobacz więcej na temat:  literatura Norwegia

Widz cierpiący, widz na przeczekaniu, widz z przypadku - "Teatr w pandemii" okiem naukowców

Przez wiele miesięcy siedem interdyscyplinarnych zespołów badawczych przyglądało się zmianom zachodzącym w polskim teatrze. Dzięki temu powstała seria raportów wielostronnie analizujących skutki pandemii koronawirusa dla całego ekosystemu teatralnego: od instytucji i organizacji teatralnych, przez ich pracowników, artystów oraz publiczność.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Patryk Michalski Dorota Kołodziejczyk społeczeństwo

Przedwiośnie – o relacji Polaka z pogodą

Pogoda w Polsce jest instytucją absolutną. Obiecuje i rozczarowuje, jedną ręką daje, drugą odbiera. Jest niewyczerpanym tematem rozmów (ileż to wielkich miłości zaczęło się od „ale dzisiaj wieje, prawda?”), źródłem przysłów, znaną, bezpieczną przystanią dla naszych myśli i wahań. Pogoda w Polsce każe nam bezustannie kwestionować właśnie decyzje i wybory – czy będzie ładnie? Czy zabrać parasol? Czy na pewno zabraliśmy wszystko, co potrzebne, by przetrwać dzień mrozu, upału albo deszczu?
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Magdalena Okraska pogoda

Jan Sebastian Bach we współpracy z artystami

- Jak się zajrzy na jeden z najpopularniejszych serwisów filmowych, to tam Bach jest wymieniany jako kompozytor muzyki filmowej. Ma 243 wpisy - do tylu filmów skomponował muzykę. Jest tam też kategoria "często pracuję z" i mamy wszystkich wielkich: Kubricka, Bergmana. Wydaje się, że to jest artysta, który pracował ze wszystkimi. W tym sensie nie wiemy, jakie jest oddziaływanie Bacha - smówił w Dwójce Piotr Borkowski, literaturoznawca i scenarzysta, autor poematu "W stronę Bacha".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek poezja Jan Sebastian Bach

"Blizny". O pracy przymusowej językiem sztuki

- Zdecydowaliśmy się użyć takiego kanału jak sztuka, bo uważamy, że zrozumienie fenomenu pracy przymusowej wymaga empatii; w związku z tym, jeśli będziemy mówić językiem sztuki, zostaniemy lepiej zrozumiani przez opinię publiczną. Warto też podkreślić, że nie zaprosiliśmy przypadkowych artystów, tylko osoby, które nas wspierają i rozumieją - mówiła w Dwójce o sztuce "Blizny" Irena Dawid-Olczyk, prezes La Strady - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Zobacz więcej na temat:  handel ludźmi przestępczość Teatr Polskiego Radia spektakl Jakub Kukla Dwójka Anna Cieślak