Polskie Radio
Section05

KULTURA

Świat "Gwiezdnych wojen" przeniesiony do Łodzi

"Gwiezdne historie" – pod taki tytułem w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbywa się wystawa, prezentująca eksponaty związane z filmową sagą "Gwiezdne wojny". Prace wymagały pomysłowości a niekiedy i mnóstwa czasu. Na budowę jednego z obiektów – mierzącego cztery metry modelu Sokoła Millenium, jego autor Bernard Szukiel potrzebował kilku lat. O wystawie w audycji "Trójka przed Południem" opowiedział rzecznik prasowy Centrum Nauki i Techniki EC1 Michał Kędzierski.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka gwiezdne wojny George Lucas science-fiction wystawa Łódź modelarstwo

"Radiobook": "Kollokacja" Józefa Korzeniowskiego [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Korzeniowskiego, urodzonego pod koniec XVIII wieku przedstawiciela powieści i dramatu romantycznego, nazywanego najznakomitszym komediopisarzem epoki obok Aleksandra Fredry. Prezentujemy powieść "Kollokacja". Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2001 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook Trójka

"Jacek Malczewski romantyczny" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Na pamiątkę dwusetnej rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła uznawanego za manifest polskiego romantyzmu - rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wyjątkową wystawę poświęconą romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Będzie ją można oglądać od piątku, 18 lutego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski malarstwo wystawa SZTUKA Joanna Sławińska Kraków

Tadeusz Gajcy. "Poeta arcydzielny"

Przed kilkoma dniami, 8 lutego, obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego – jednego z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów. Przed śmiercią w Powstaniu Warszawskim zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury. Jego zasługom dla polskiej niepodległości i kultury poświęcamy to wydanie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Tomasz Zapert Trójka poezja literatura

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Moniuszko śpiewany przez młodych

- Założeniem mojej serii płyt jest to, że nagrywamy z młodzieżą, która reprezentuje sferę estetyki bardzo mi bliską. Jest to bardzo głębokie wejście w sferę emocji, w teksty - mówiła w Dwójce wybitna pianistka, kameralistka, producentka i menadżerka kultury Jolanta Pszczółkowska-Pawlik o serii płyt z pieśniami Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko płyta Dwójka Jakub Kukla album pieśń muzyka klasyczna śpiew

"Był poetą trudnym i wymagającym". Zapert o Tadeuszu Gajcym

- Chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak ogromna jest ranga tego poety. Był jednym z najważniejszych twórców nie tylko swojej generacji, ale całej polskiej liryki XX wieku obok Miłosza, Herberta, Wierzyńskiego i niedawno zmarłego Rymkiewicza - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 8 lutego minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Gajcego.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy poezja literatura Powstanie Warszawskie