Polskie Radio
Section05

KULTURA

Projekt "Krótkie wakacje" na Triennale w Mediolanie. "Doświadczenie spokoju podczas zgiełku"

Projekt "Krótkie wakacje" zwyciężył w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na Triennale w Mediolanie 2025 organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Przedmiotem wystawy jest idea sanatorium dziennego, które łączy rozmaite funkcje i odpowiada potrzebom wielokulturowej społeczności.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa wystawa immersyjna Instytut Adama Mickiewicza Monika Zając Zobacz także Mediolan

Kto zostanie dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie? Zamieszanie wokół konkursów

Pierwszy raz od dwóch dekad czeka nas zmiana dyrekcji Teatru Narodowego w Warszawie. Ze stanowiska dyrektora ustępuje Krzysztof Torończyk, a dyrektorem artystycznym przestaje być Jan Englert. Zmiana, choć jeszcze nie rozstrzygnięta, budzi sprzeciw zespołu Teatru Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Narodowy w Warszawie Jan Englert Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska Dwójka Zobacz także Adam Suprynowicz

"Tatuażysta z Auschwitz" i inne przykłady instrumentalnego wykorzystania obozowej historii

- Książka "Tatuażysta z Auschwitz" jest koronnym przykładem tego, jak w sposób instrumentalny został zawłaszczony i wykorzystany autorytet świadka, który przeżył Auschwitz. Został on literacko przetworzony i oddany w ręce czytelników tak, jak gdyby była to literatura faktu - mówiła w Dwójce dr Wanda Witek-Malicka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz serial literatura popkultura Jakub Kukla Dwójka Zobacz także Wanda Witek-Malicka

Karolina Korwin-Piotrowska poleca: polski film "Światłoczuła". "To jest perełka"

- Oglądam praktycznie wszystkie polskie produkcje, które się pojawiają. Mam serdecznie dosyć niedobrych filmów, które poruszają ważne tematy. A tu trafiła mi się perełka. Prościutka, pięknie nakręcona, z wielką kulturą i talentem, fenomenalnie zagrana przez młodych aktorów, opowieść o miłości - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino Zobacz także

"Wróbel". Prosta historia o prostym człowieku

Film "Wróbel" to opowiedziana z dystansem i inteligentnym humorem historia o ironii życia. Absurd spotyka się w niej z prawdą i odrobiną realizmu magicznego. Głównym bohaterem jest Remek - listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. - Wydawało mi się, że taka prosta historia o samotnym człowieku może być ciekawa - mówił w Dwójce reżyser Tomasz Gąssowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Tomasz Gąssowski FILM Jakub Kukla Zobacz także Jacek Borusiński

Peter Hujar i David Wojnarowicz. Queer, rewolucja i Nowy Jork

- Peter Hujar pochodził z bardzo przemocowego domu. Z kolei ojciec Davida Wojnarowicza był polskim marynarzem, który specjalnie nie zajmował się swoją rodziną. Wojnarowicz wyniósł więc z domu młodzieńczą traumę i poczucie odtrącenia czy po prostu zaniedbania. Myślę, że Hujar mu to w pewnym sensie wynagrodził - mówiła w Dwójce prof. Joanna Krakowska, autorka książki "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska Muzeum Sztuki Nowoczesnej David Wojnarowicz Peter Hujar Dwójka SZTUKA Zobacz także fotografia queer

"Gaudete!". Hity muzyki dawnej na koncercie Chóru Polskiego Radia - Lusławice

"Gaudete" - to tytuł jednej z najpopularniejszych kolęd, opracowywanych w XVI i XVII wieku. To również tytuł wyjątkowego koncertu Chóru Polskiego Radia - Lusławice, który usłyszymy już 31 stycznia w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie. - Ułożyliśmy bardzo ciekawy program z kompozycjami, które ujrzą światło dzienne po raz pierwszy od 500 lat - zapowiadał dyrygent Andrzej Zawisza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Chór Polskiego Radia Katarzyna Sanocka Andrzej Zawisza muzyka dawna koncert chór muzyka klasyczna Zobacz także

Guwerner Stefan Żeromski. "Miał ambiwalentny stosunek do nauczania"

- Jeśli przyjrzymy się "Dziennikom", które są dla nas głównym źródłem informacji o tym najwcześniejszym okresie życia, można powiedzieć, że stosunek Żeromskiego do nauczania był ambiwalentny. Jeśli przychodziło mu pracować z niezbyt rozgarniętymi wychowankami, była to dla niego katorga. Jeżeli zaś uczeń rokował, wówczas ta praca stawała się znacznie łatwiejsza - mówiła w Dwójce prof. Monika Gabryś-Sławińska.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Rok Stefana Żeromskiego Dwójka Zobacz także