Polskie Radio
Section05

KULTURA

Tomasz Konieczny: opera nie była przeze mnie chciana, ale opera chciała mnie

Tomasz Konieczny jako młody człowiek zafascynowany był teatrem dramatycznym. Dopiero jako wykształcony aktor wpadł w sidła opery, którą dziś współtworzy. Śpiewa na deskach teatrów europejskich, ale też w operach w Nowym Jorku czy Chicago. - Chwalę sobie, że mogę śpiewać dla różnej publiczności - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Tomasz Konieczny opera śpiew Alicja Michalska Stanisław Moniuszko muzyka klasyczna

Magdalena Miecznicka: wyjazd do Londynu był dla mnie jak druga młodość

- Jak się jest w innym kraju, otoczonym zupełnie inną historią, inną kulturą i innym językiem, człowiek uczy się wszystkiego jak dziecko. To było naprawdę niesamowite, chociaż na początku było mi bardzo ciężko, zresztą tak, jak całej rodzinie. Nie mieliśmy pieniędzy, dzieci poszły do nowej szkoły, nie znając ani słowa po angielsku... - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Miecznicka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Magdalena Miecznicka literatura Londyn TEATR Dwójka Zobacz także

Filmowe podsumowanie roku 2024

- Moim zdaniem był to dziwny rok. Było bardzo dużo hollywoodzkich klap. Chyba wyczerpuje się pomału ten model produkowania blockbusterów zarządzany przez księgowych z wielkich wytwórni, którzy uważają, że jak coś jest na podstawie znanego komiksu albo jest kolejną częścią znanej serii, to zarobi pieniądze - mówił Piotr Gociek, współgospodarz audycji "Fotel z widokiem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino FILM Piotr Gociek Adriana Prodeus Zobacz także

Rusza wielkie odliczanie do XIX Konkursu Chopinowskiego

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Nic więc dziwnego, że wzbudza tak ogromne zainteresowanie. Mimo że I etap zmagań rozpocznie się dopiero jesienią, melomani z całego świata już rozpoczęli wielkie odliczanie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski Agata Woźniak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Zobacz także

"Gorący rytm" Archibalda Motley’a Juniora, czyli najlepszy obraz na sylwestra!

W przedsylwestrowym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, nie mogło zabraknąć sylwestrowych klimatów! Jarosław Jarry Jaworski wybrał dla państwa najbardziej imprezowy obraz czyli "Gorący rytm/Hot rhythm" amerykańskiego, Afroamerykańskiego malarza Archibalda Motley’a Juniora. Dzieło namalowane w 1961 roku, dzisiaj znajduje się w Nasher Museum of Art na Duke University w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Nie tylko "Eufonie" - podsumowanie roku w kulturze z Narodowym Centrum Kultury

- W tym roku udało się zrealizować wiele fantastycznych projektów, wesprzeć tysiące podmiotów kultury oraz pięknych idei i inicjatyw w całej Polsce. Stworzyć festiwal, który rozlał się na całą Polskę - powiedział w audycji "Spacer z kulturą" Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Wchodzimy zwarci i gotowi w 2025 rok - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski

Magdalena Zawadzka: lubię, kiedy reżyser pomaga aktorom, jest czujny i uważny

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami: aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gośćmi byli: wybitna aktorka Magdalena Zawadzka oraz dyrektor Teatru Ateneum Artur Tyszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Magdalena Zawadzka Artur Tyszkiewicz Zobacz także

"Wydrąż mi rodzinę w serze" - literacki debiut Aleksandry Kasprzak

Na co dzień pracuje jako komiczka i zajmuje się memami, a w swoim literackim debiucie łączy wpływ internetu na kształtowanie młodych ludzi z pochodzeniem z małego miasteczka, wplatając w to wszystko wątek rodzinny. "Wydrąż mi rodzinę w serze" Aleksandry Kasprzak to idealna pozycja na poświąteczny okres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także KSIĄŻKA literatura pokolenie z Alicja Michalska Aleksandra Kasprzak społeczeństwo

Katarzyna Minkowska: tworząc spektakle mocno skupiam się na obserwacji rzeczywistości

Katarzyna Minkowska to jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Zasłynęła adaptacjami prozy, zarówno tej sprzed lat, jak i najnowszej. Laureatka licznych nagród, m.in. Złotego Prologu 2024 i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. - Jako zespół w teatr wkładamy dużo pracy, dużo wysiłku, emocjonalnego zaangażowania. Jeśli dostajemy zwrot w postaci nagród, to jest to bardzo przyjemne - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Martyna Podolska Katarzyna Minkowska

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura miłość literatura polska POLSKA

"Wyjazd na polowanie" - dramatyczna historia z happy endem obrazu Józefa Brandta

Został zrabowany podczas II wojny światowej - wycięty z ram, zrolowany i wywieziony. Jego losy były nieznane przez następne dziesięciolecia. Ale tuż przed Świętami obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta powrócił do Muzeum Śląskiego. - Brandt wyszedł z tej dramatycznej historii obronną ręką - mówił w Dwójce dr Karol Makles, p.o. dyrektora katowickiej placówki.
Zobacz więcej na temat:  straty wojenne malarstwo Monika Zając Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Śląskie Józef Brandt Dwójka SZTUKA Zobacz także Katowice Karol Makles