Polskie Radio
Section05

KULTURA

Małgorzata Rożniatowska: od dziecka marzyłam o teatrze i aktorstwie

Małgorzata Rożniatowska świętowała niedawno 50-lecie pracy artystycznej, ale nie w głowie jej zwalnianie tempa. Gra w serialach, filmach i w teatrze. Od kilku lat kreuje charakterystyczną, uwielbianą przez widzów, postać Kisielowej w serialu "M jak Miłość". - Artystyczne dusze w rodzinie były. Ten artyzm się rozwijał i ja się zdecydowałam na aktorstwo - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Rożniatowska Zobacz także aktorstwo

Premiery na małym i dużym ekranie. Co obejrzymy w 2025 roku?

Nowy rok to także nowe produkcje filmowe i serialowe. Zarówno kontynuacje bądź nowe spojrzenie na znaną markę, jak i zupełne nowości. Na które premiery warto będzie zwrócić uwagę w 2025 roku? O tym w kolejnym wydaniu "Wszystko Wszędzie Teraz" Katarzyna Borowiecka rozmawiała z z Jakubem Popieleckim (wicenaczelnym Filmwebu, krytykiem filmowym) oraz Kają Szafrańską (jakbyniepaczec/Warszaw SerialCon).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Borowiecka kino serial Premiery

Szopki, pochód Lajkonika i Pałac "Krzysztofory". "Jedyne takie miejsce" z Krakowa

- Wawel, Barbakan, obwarzanki, Rynek, gołębie, ale też Szewczyk Dratewka albo dzwon Zygmunt. Ile takich rzeczy związanych jest z tym miejscem, które próbował namalować Matejko albo opisać Wyspiański - tak Roman Czejarek rozpoczął swoją wyprawę do Krakowa. Wyprawę, która pełna była ciekawostek, wzruszeń i zachwytów. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Kraków szopki krakowskie Zobacz także tradycja

Centrum Historii Zajezdnia - najpierw tramwaje, potem autobusy, teraz muzeum

- Zajezdnia została wybudowana pod koniec XIX w. i wtedy stacjonowały tutaj elektryczne tramwaje. W trakcie II wojny światowej w budynku był zorganizowany magazyn silników lotniczych i cały kompleks dość mocno ucierpiał. Odbudowany i uruchomiony z powrotem został dopiero w 1963 roku, już jako zajezdnia autobusowa - mówiła w Dwójce Marta Gałuszka, przewodniczka z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Wrocław Centrum Historii Zajezdnia Solidarność muzeum sierpień 80 strajki sierpniowe Dwójka Zobacz także

Mariusz Kuczewski: "Dalej jazda!" to film krajowy o charakterze sentymentalno-komediowym

Wraz z początkiem roku do polskich kin weszła komedia obyczajowa "Dalej jazda!" w reżyserii Mariusza Kuczewskiego. Opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Gugulaków, której nestorzy w pewnym momencie ruszają w podróż po Polsce, zadebiutowała na ekranach 3 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński film polski kino FILM Mariusz Kuczewski Marian Opania Małgorzata Rożniatowska Wiktor Zborowski Julia Wieniawa

"Mamy czym się chwalić". Radzimir Dębski o wyjątkowym koncercie na rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie UE

To będzie wielkie, huczne i bardzo symboliczne rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się inauguracja półrocznego okresu przewodnictwa naszego kraju. Uroczystość uświetni obecność znamienitych gości oraz rozbrzmiewająca suita Radzimira Dębskiego.
Zobacz więcej na temat:  Radzimir Dębski Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska prezydencja Polski w UE Dwójka Jakub Kukla Zobacz także

Barbara Kruger - jej sztuka mówi o tym, jacy jesteśmy dla siebie nawzajem

- Jest to artystka, która ma niesamowitą wyobraźnię przestrzenną. Dokładnie wie, czego chce, co i jak będzie wyglądać. Zawsze chce, żeby rzeczy były duże, żeby miały oszałamiający wydźwięk. Bardzo często, żeby jej sztuka po prostu przytłaczała i stąd sięga po zwroty, które są krzyczące, żeby w ten sposób nawiązać kontakt ze swoim odbiorcą - mówiła w Dwójce Natalia Grabowska, kuratorka wystawy prac Barbary Kruger prezentowanej w ubiegłym roku Serpentine Gallery w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska sztuka współczesna sztuka nowoczesna Barbara Kruger Londyn wystawa Dwójka SZTUKA feminizm Zobacz także