Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Oscar dla Emily". Oda dla aktorów, zabawa z widzem

- Z operatorem Piotrkiem Sobocińskim wymyśliliśmy sobie taką zabawę z widzem. Normalnie w teatrze widz siedzi na widowni, a u nas może być razem z aktorami na scenie, bo robimy to w jednym ujęciu. Kamera podchodzi do nich blisko, interaguje z nimi. Widz jest jakby kamerą. Myślę, że ta oda dla aktorów, bo tak zdefiniowałabym ten spektakl, dzięki tej oryginalnej formie będzie ciekawa - mówiła w Dwójce reżyserka Kinga Dębska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Kinga Dębska TEATR Jakub Kukla

Używane, lecz dobre. Moda na to, co z drugiej ręki

- Początki obrotu dobrami używanymi sięgają XVI wieku, zaś w naszej nowożytnej historii najważniejszym momentem był początek lat 90. i transformacja ustrojowa. To kamień milowy rozwoju naszego rynku rzeczy z drugiej ręki. Wyprzedziliśmy nim współczesne trendy Zachodu – mówił w Dwójce Janusz Noniewicz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz więcej na temat:  moda przemysł recykling Michał Szułdrzyński Olga Drenda

"Tylko smutek jest piękny" - opowieść o Mieczysławie Koszu

- Ja pisałem w tej książce, że to był taki romantyk bliski jazzowej awangardy. To taka sprzeczność sama w sobie, ale tak to wyglądało. Z jednej strony miał wykształcenie klasyczne, a jazzu nauczył się grać sam w zakopiańskich knajpach, krakowskich kawiarniach, a potem w warszawskich klubach, w których też grywał - tak o Mieczysławie Koszu mówił Krzysztof Karpiński, autor książki "Tylko smutek jest piękny". 
Zobacz więcej na temat:  Jazz kompozytor MUZYKA pianino Paweł Sztompke

Magdalena Królikiewicz: historia obrazów Rembrandta zatacza koło

- Obrazy Rembrandta po tym, jak opuściły jego studio, znajdowały się u kolekcjonerów. Najpierw u amsterdamskiego kupca, później w Berlinie, a następnie zostały nabyte przez króla Stanisława Augusta. Ostatni zwrot w historii obrazów to rok 1994, kiedy profesor Karolina Lanckorońska podarowała je na Zamek Królewski. W ten sposób obrazy 25 lat temu wróciły do nas - opowiadała jedna z kuratorek wystawy "36 x Rembrandt".
Zobacz więcej na temat:  Rembrandt wystawa Paweł Siwek

Filip Berkowicz: "Auksodrone" to wielkie święto premier

- Ideą festiwalu jest spotkanie polskich twórców we wspólnych projektach z orkiestrą Aukso, realizowanych w trzech cyklach tematycznych: operowym, jazzowym i elektronicznym. Wszyscy artyści przygotowali specjalnie na tę okazję nowe projekty, tak więc będziemy świadkami samych premier – mówił w Dwójce muzykolog, menedżer, współtwórca festiwalu w Tychach.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Filip Berkowicz Jacek Hawryluk Aldona Łaniewska-Wołłk

"Moniuszko-Pieśni" vol. 4. Czas na ballady

- Uważam, że twórczość pieśniarska Moniuszki jest trochę zaniedbana. Mamy dużo do zrobienia. Zostało po nim prawie 300 pieśni, a obracamy się w kręgu około 30 z nich. Na swoich płytach staram się więc nagrywać i pokazywać światu te, które są zapomniane - mówiła w Dwójce Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, współautorka albumu z balladami Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko MUZYKA płyta pieśń Jakub Kukla