Polskie Radio
Section05
Karol Gnat

Oszustwo "na kwaterę". Jak nie dać się nabrać?

Co czwarty Polak skończył już tegoroczny urlop, ale wielu z nich dopiero planuje wakacyjny wyjazd i przegląda w internecie oferty noclegowe. Zachęceni wyjątkowo niską ceną i dogodną lokalizacją, nie sprawdzamy tych ofert do końca, a nasz brak czujności i, nierzadko pośpiech, wykorzystują oszuści. W okresie wakacyjnym popularne stało się oszustwo "na kwaterę" nazywane także oszustwem "na apartament". Jak się przed nim uchronić?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo podróże Józef Niewiarowski wakacje oszustwo oszustwa hotel pokój wynajem

Instruktor jazdy nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? Obalamy mit

Zapinanie pasów bezpieczeństwa – niestety nadal są kierowcy i pasażerowie pojazdów, którzy spełniają ten obowiązek niechętnie. W tej sytuacji nie pomaga istnienie przepisów reliktów, takich jak ten mówiący, że pasów nie musi zapinać instruktor jazdy ani egzaminator. O tym, dlaczego zapisanie pasów bezpieczeństwa ratuje zdrowie i życie, w audycji "Pora na Trójkę" mówił Leszek Wieciech ze Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo kodeks drogowy samochody samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze wypadek pasy bezpieczeństwa przepisy drogowe prawo jazdy motoryzacja

Zamiast strumienia wody – szum w rurach. Susza zbiera żniwo

Już w każdym województwie są gminy, które wprowadziły w życie ograniczenia w korzystaniu z wody. Bywa i tak, że z wody można korzystać tylko w określonych godzinach. Jak w dobie suszy mądrze korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest woda? Tego ostatniego muszą uczyć się m.in. mieszkańcy Świerzawy w województwie dolnośląskim.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka susza woda ekologia Dolny Śląsk STYL ŻYCIA społeczeństwo

Koniec wege kotletów i sojowych parówek: nadchodzi rewolucja!

W ciągu kilku lat ze sklepów w Unii Europejskiej, a więc także i z Polski, może zniknąć większość wege produktów jakie znamy: sojowe parówki, tofu kotlety itd. We Francji, która zwykle jest w awangardzie różnych rewolucyjnych zmian, tak się stanie już od początku 2024 roku. Skąd taki pomysł i o co w nim chodzi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie Michał Fedusio Karol Gnat Trójka wegetarianizm weganizm mięso

Drgawki i stany lękowe. "Energetyki" tylko dla pełnoletnich?

Drgawki, stany lękowe czy przyspieszone bicie serca. To tylko niektóre skutki uboczne picia tzw. energetyków. O ich zgubnym wpływie na zdrowie mówi się od dawna. Niestety wciąż nie brakuje młodych miłośników tego typu napojów. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji przedawkowania napojów energetycznych.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka napoje słodzone energetyk Karol Gnat Józef Niewiarowski młodzież zdrowie dieta

"This War of Mine" – gra komputerowa na liście lektur szkolnych

Na listę lektur po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa trafiła gra komputerowa. Wśród propozycji uzupełniających lektury szkolne dla ostatnich klas licealnych znalazła się przygotowana przez 11 bit studio gra "This War of Mine", opowiadająca o przetrwaniu w czasie wojny, inspirowana wydarzeniami z oblężenia Sarajewa z lat 1992-1996. – Gra w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni – przekonuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA Aleksander Ziemiańczyk Karol Gnat gra komputer Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła edukacja

Parawaning – polska wakacyjna tradycja. Dlaczego odgradzamy się na plaży?

Od kilku lat ciężko wyobrazić sobie polską plażę bez morza kolorowych parawanów. Parawaning, bo taką nazwę zyskało to zjawisko, stał się wakacyjną tradycją wielu Polaków. Po co się właściwie odgradzamy w czasie wylegiwania się na słońcu? Fenomen nadmorskiego parawaningu badał reporter Trójki Aleksander Ziemiańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA psychologia Aleksander Ziemiańczyk plaża wakacje lato turystyka ludzie Karol Gnat

Świątkomania w szkołach tenisowych. Młodzi sportowcy ruszyli na korty

Była małyszomania, była stochomania - no to teraz czas na świątkomanię lub, jak kto woli, igomanię... Wszyscy w Polsce mówią teraz o Idze Świątek. Trudno się temu dziwić. Najlepsza polska tenisistka, liderka rankingu WTA, po wygranej na paryskich kortach Rolanda Garrosa w ubiegły weekend rozpaliła dziecięce marzenia młodych zawodników o zwycięstwach na światowych arenach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tenis Iga Świątek dzieci młodzież aktywność fizyczna Karol Gnat

Oszustwa w mediach społecznościowych. Nie daj się naciągnąć!

Kolega lub koleżanka proszą o pomoc, niewielką pożyczkę i robią to za pomocą komunikatora w mediach społecznościowych? – Nieuczciwych pomysłów nie brakuje. Każdego dnia w Polsce w ten sposób kradzione są hasła dostępu do kont oraz dane użytkowników. Jak się chronić i o czym pamiętać? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Karol Gnat Anna Depczyńska media społecznościowe oszustwa oszustwo internet