Polskie Radio
Section05

Katyń

Działania edukacyjne IPN. "Odbudować etos"

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęły 7 czerwca cykl spotkań "Przystanek Historia" w Nowym Jorku. W inauguracji centrum edukacyjnego wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek. O nauczaniu historii i działaniach podejmowanych w tym celu mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Justyna Skowronek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci PRL Wołyń

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel

Deportacje z Kresów Wschodnich i Katyń. Wspólna historia

Deportacje mieszkańców Kresów Wschodnich, zapoczątkowane w lutym 1940 roku, a także zbrodnia katyńska. To radzieckie zbrodnie popełnione na Polakach w pierwszych latach II wojny światowej. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki deportacje deportacja Zbrodnia Katyńska Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Czy Radosław Sikorski kłamał w sądzie?

Według "wSieci", były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mijał się z prawdą mówiąc, że nie miał żadnej wiedzy na temat organizacji wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Zeznania były złożone pod przysięgą. W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Wikły, współautora publikacji tygodnika.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Smoleńsk Marcin Wikło Tomasz Arabski Władysław Stasiak Lech Kaczyński katastrofa smoleńska POLSKA katastrofa w Smoleńsku

"Cisi bohaterowie. Dzięki nim pamięć o Katyniu przetrwała"

12 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie otwarta zostanie wystawa poświęcona rodzinom osób zamordowanych w trzech obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Gośćmi Polskiego Radia 24 były Anna Wesołowska z warszawskiego oddziału Rodzin Katyńskich i dr Ewa Kowalska, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie muzeum Warszawa Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA

"Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską"

W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Jastrzębski Grzegorz Ślubowski katastrofa w Smoleńsku Więcej świata Rosja Jarosław Guzy