Polskie Radio
Section05

Koronawirus w Polsce

"Wiele zależy od skali nawrotu pandemii". Dr Bartoszewicz o sytuacji gospodarczej w kraju

- Myślę, że poszczególne kraje nie zdecydowałyby się na powtórny lockdown, ale jeśli te zjawisko przybierze ogromną siłę, będą musiały zostać podjęte działania izolujące społeczeństwo. Nasze doświadczenie od marca daje nam jednak szansę na to, by nasza gospodarka została utrzymana w ryzach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 GOSPODARKA społeczeństwo pandemia COVID-19

"W ostatnich latach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego". Maria Ochman o cyfryzacji służby zdrowia

- W 2015 roku, kiedy nowy rząd objął władzę, ministerstwu zdrowia groziło, że utraci środki z Unii Europejskiej przeznaczone na cyfryzację. Tak byliśmy zapóźnieni. Dzisiaj dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o cyfryzację w służbie zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie NFZ narodowy fundusz zdrowia cyfryzacja służba zdrowia medycyna Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka

Naukowcy z Białegostoku i Wrocławia podsumowali działanie aplikacji POLCOVID-19

Dolegliwości typowe dla zakażenia koronawirusem najczęściej odczuwały te osoby, które nie stosowały się do oficjalnych zaleceń - to wnioski z danych zgromadzonych w aplikacji POLCOVID-19. Jej twórcy - naukowcy z Białegostoku i Wrocławia - chcieli, żeby pomogła Polakom w obserwacji stanu zdrowia i oszacowaniu ryzyka zakażenia koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus aplikacje mobilne COVID-19

"Jeśli sobie pofolgujemy, wrócą poważne problemy". Ekspert o pandemii koronawirusa

- Wszyscy jesteśmy zmęczeni, chcielibyśmy już nie widzieć ani siebie, ani naszych przyjaciół, znajomych czy innych ludzi w maseczkach i chcielibyśmy już wrócić do normalności. Ale jeśli pofolgujemy naszym chęciom, to wrócą problemy. Niestety, musimy zacząć przyzwyczajać się do nieco innego funkcjonowania w dobie koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Mariusz Gujski z Katedry Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pandemia COVID-19 koronawirus zdrowie choroby zakaźne medycyna Piotr Wąż Mariusz Gujski

Wiceminister zdrowia: nie będzie już ograniczenia dla pracowników medycznych, by pracowali w jednej placówce

Pracownicy medyczni opiekujący się pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem nie będą musieli pracować tylko w jednym miejscu. Decyzja będzie należeć do kierownika podmiotu leczniczego – poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w piątek.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia zdrowie bezpieczeństwo POLSKA

Tegoroczny deficyt budżetu. Minister finansów podał szacunkowe dane

Koronawirus i związane z nim obostrzenia przekładają się na wyniki gospodarcze firm oraz budżetu państwa. Resort finansów szacuje, że spadek PKB wyniesie w tym roku ok. 4,5-4,6 proc., a deficyt budżetu ok. 100 mld zł. Minister finansów ocenia jednocześnie, że w przezwyciężeniu skutków pandemii pomogą środki przeznaczone na inwestycje.   
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deficyt budżetowy pkb koronawirus

Wiceminister zdrowia: w szpitalach jednoimiennych planujemy skonsolidować opiekę wysokospecjalistyczną

- Stopniowo przywracamy normalne funkcjonowanie szpitalom jednoimiennym. Musimy jednak zachować pewien bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o łóżka zakaźne, bo jesienią spodziewamy się wzrostu zachorowań. Chcemy nieco przemodelować dostępną w nich opiekę - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus zdrowie POLSKA Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia

Eksperci o dodatkowych środkach z UE na pokonanie koronawirusa: najważniejsze, jak je wydamy

Już przed laty mieliśmy duże nadzieje związane ze środkami unijnymi i  było to uzasadnione choćby patrząc na hiszpańskie firmy budowlane, które zbudowały swoją siłę ekonomiczną na inwestycjach ze środków unijnych. U nas pieniądze gdzieś w znacznym procencie znikały, a rodzime firmy raczej upadały niż rosły w siłę - mówił w audycji Rządy Pieniądza Adam Ruciński z firmy BTFG nawiązując do aresztowała byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, w którego historii przewija się także wątek tragedii polskich małych przedsiębiorców budowlanych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse budżet ue fundusze europejskie fundusze ue koronawirus