Polskie Radio
Section05
Koronawirus w Polsce

Grodzki nie przestrzegał zasad w związku z koronawirusem? Bielan: skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie

W ostatnim czasie Tomasz Grodzki był w Japonii i we Włoszech, gdzie odnotowano wiele przypadków zakażeń. Badaniu na obecność koronawirusa poddał się on jednak dopiero trzy dni po powrocie z Włoch. Do zachowania marszałka Senatu odniósł się na Twitterze m.in. Adam Bielan, który stwierdził, że było ono "skrajnie nieodpowiedzialne".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Grodzki Senat koronawirus Koronawirus w Polsce

Władysław T. Bartoszewski: zachowanie marszałka Grodzkiego było ryzykowne

- Z medialnych doniesień wynika, że marszałek Senatu poleciał do Włoch. Nie ma co prawda zakazu latania do tego kraju, ale było to ryzykowne. Osobiście nie zdecydowałbym się na taką podróż - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Władysław Teofil Bartoszewski Adrian Klarenbach koronawirus Koronawirus w Polsce choroby płuc choroby zakaźne Tomasz Grodzki marszałek senatu

Spotkanie prezydenta z premierem i ministrem zdrowia ws. koronawirusa

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Jak poinformował szef BBN Paweł Soloch, spotkanie dotyczyy koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Łukasz Szumowski koronawirus zdrowie choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Koronawirus na Mazowszu: dwie osoby zakażone, 15 w szpitalu. Zamknięto szkołę w Warszawie

15 osób jest hospitalizowanych na Mazowszu celem wykluczenia zakażenia koronawirusem. Kwarantanną objętych jest 75 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1847 - poinformował zespół prasowy wojewody mazowieckiego. Natomiast z powodu podejrzenia koronawirusa u matki jednego z uczniów zamknięto szkołę na Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Mazowsze Warszawa choroby zakaźne Koronawirus w Polsce

Czym się charakteryzuje i dlaczego jest taki groźny? Eksperci o koronawirusie

Gośćmi Michała Rachonia w Debacie Jedynki byli eksperci, którzy mówili o koronawirusie. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut podkreślił, że wirus "zakaża przed wystąpieniem objawów". Prof. Adam Antczak, pulmonolog, ostrzegł, że u 20 proc. zakażenie może przerodzić się w często śmiertelne zapalenie płuc. Ekonomista Jerzy Bielewicz tłumaczył co wspólnego ma wirus ze spadkiem popytu na ropę naftową.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce POLSKA choroby zakaźne zdrowie społeczeństwo

"Wszystko jest pod kontrolą". Wiceminister klimatu o działaniach rządu ws. koronawirusa

- Działania rządu są ukierunkowane na to, by zmniejszać ryzyko oraz wyeliminować rozpowszechnienie wirusa. Podejmowane kroki są przykładem odpowiedzialności Zjednoczonej Prawicy za sytuację w naszym kraju - powiedział Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski, wiceminister klimatu.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne choroby płuc Jacek Ozdoba zdrowie

"Jesteśmy przygotowani". Prezes Orlenu o dostawach paliwa w związku z epidemią koronawirusa

W związku z sytuacją spowodowaną wzrostem zakażeń koronawirusem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że w Polsce na stacjach nie zabraknie paliwa. Gość Polskiego Radia 24 mówił, że Orlen ma opracowanych wiele scenariuszy na wypadek zwiększenia zachorowalności i jest przygotowany na każdą ewentualność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo koronawirus bezpieczeństwo bezpieczeństwo energetyczne Daniel Obajtek Orlen PKN Orlen paliwa GOSPODARKA Koronawirus w Polsce

Koronawirus: kontrole sanitarne na granicach Polski oraz w pociągach i portach

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem wprowadzono kontrole sanitarne na granicach Polski. Do tej pory w naszym kraju odnotowano 17 przypadków koronawirusa. W całym kraju 170 osób jest hospitalizowanych i diagnozowanych w kierunku koronawirusa, a 4 tysiące osób jest objętych kwarantanną domową.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce służby ratunkowe Ministerstwo Zdrowia

"Komentarz Dnia": koronawirus, kampania prezydencka, Jacek Kurski

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Publicyści dyskutowali m.in. o spadkach na giełdach w związku z koronawirusem, działaniach rządu oraz wpływie koronawirusa na kampanię prezydencką, a także o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego i ustawie abonamentowej.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Paweł Lisicki Marcin Piasecki Bogumił Łoziński koronawirus Koronawirus w Polsce kampania prezydencka

Prezes Orlenu: w tym tygodniu rozpoczniemy produkcję środków do dezynfekcji na dużą skalę

- Wszyscy zostali postawieni w stan najwyższej gotowości, laboratoria, technicy, konstruktorzy, informatycy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że lada chwila, już w tym tygodniu Orlen rozpocznie produkcję środków dezynfekujących - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Orlen koronawirus bezpieczeństwo chemia medycyna Daniel Obajtek zdrowie choroby zakaźne PKN Orlen Koronawirus w Polsce