Polskie Radio
Section05
Łódź

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. Reportaż "Symbol Życia" Waldemara Kasperczaka [POSŁUCHAJ]

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust pr poleca

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. "Symbol życia" - reportaż Waldemara Kasperczaka

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust

Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat

Jack Kirby to dla fanów komiksów postać legendarna. Twórca m.in. Kapitana Ameryki, X-Men, Fantastycznej Czwórki, Iron Mana, Thora oraz Hulka, a więc komiksowego panteonu doskonale znanego dzięki filmowym przebojom. Nic więc dziwnego, że właśnie w dniu jego urodzin, 28 sierpnia, jest obchodzony Światowy Dzień Czytania Komiksów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Marvel Comics DC Comics Thor Iron Man superbohater Łódź Justyna Grabarz Trójka Jack Kirby Hulk Kapitan Ameryka

Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka

Zapomnijmy na chwilę o etosie pracy i grubach pełnych węgla. Dominika Kierpiec-Kontny, Ślōnsko Bajarka, zwraca uwagę na nieoczywiste prawdy o Ślązakach: delikatność śląskiej duszy, głęboką emocjonalność ukrytą w śląskiej godce. Co według niej najlepiej oddaje prawdziwy charakter Ślązoka? Pieśni. A czy warto śpiewać je najmłodszym? O tym w Poranku Dwójki!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music śląskie Łotwa Łódź Białystok Aleksandra Faryńska

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 74. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Gołda Tencer Warszawa Łódź piosenka TEATR II wojna światowa pamięć

Aleksander Bardini. "Na egzaminie aktorskim miałem dwie kompromitacje"

– Dziś, kiedy to wspominam, właściwie powinienem zejść do podziemi i przybrać pseudonim. I udawać, że jestem zupełnie kimś innym, niż jestem – komentował Aleksander Bardini, w latach 90. w Polskim Radiu, swoją opowieść z początków aktorskiej drogi. 30 lipca 2023 roku mija 28. rocznica śmierci tego znakomitego reżysera, człowieka teatru, aktora i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bardini Lwów Łódź Warszawa TEATR wspomnienie aktor reżyser II wojna światowa PRL

Zdanowska nie wpuściła do biura posłów PiS. "Władze Łodzi się izolują, co szkodzi mieszkańcom"

Delegacja parlamentarzystów PiS, składająca się z ministra ds. samorządu Włodzimierza Tomaszewskiego i Marka Matuszewskiego, chciała złożyć w Urzędzie Miasta Łodzi dokumenty w związku z rozpoczęciem kontroli poselskiej. Wejście do budynku politykom zablokowały jednak służby prezydent Hanny Zdanowskiej (PO). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka regiony łódzkie Łódź Hanna Zdanowska

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Mariusz Wilczyński Julian Tuwim Dwójka Monika Zając Paweł Siwek KULTURA

IPN odnalazł szczątki chłopca. To ofiara niemieckiego obozu dla dzieci w Łodzi

Na terenie cmentarza pw. św. Wojciecha w Łodzi zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki nastolatka – więźnia niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej – poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej. Według przeprowadzona analizy historycznej, w badanym miejscu pochowano w bezimiennym grobie zmarłego 13 kwietnia 1944 roku Zdzisława Kafarskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź IPN Instytut Pamięci Narodowej okupacja niemiecka