Polskie Radio
Section05
Lublin

Niewybuch na placu budowy w Lublinie. Ewakuacja kilkunastu tysięcy mieszkańców

W czwartek w godzinach przedpołudniowych, w Lublinie w rejonie ul. Wrońskiej 1 wykonawca prac ziemnych natrafił na niewybuch. Po jego ocenie w godzinach popołudniowych wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji. Na podstawie danych z ewidencji ludności obejmie ona blisko 14 tys. mieszkańców i mieszkanek Lublina. Akcja ewakuacji będzie prowadzona w piątek, 11 sierpnia od godz. 7.00 i potrwa do godz. 11.00. Do tego czasu mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania.
Zobacz więcej na temat:  Lublin POLSKA lubelskie policja regiony służby i bezpieczeństwo

Dom Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie. "To więcej niż muzeum"

W zrujnowanym pałacu w Łaszczowie pod Lublinem, który potomkowie Aleksandra Fredry odzyskali i pragną odbudować, w przyszłości ma powstać centrum kulturalne poświęcone komediopisarzowi - oprócz muzeum gromadzącego pamiątki po nim stworzona zostanie tam multimedialna przestrzeń do literackich spotkań i rozmów. - Próbujemy w Łaszczowie stworzyć miejsce Fredry - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia potomek pisarza, Maciej Szeptycki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro pisarze i poeci Lublin Martyna Podolska literatura muzeum

Katastrofalne powodzie i ulewy na Słowenii. Do kraju wyruszył transport PCK

Oznakowany transport Polskiego Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną wyruszy w niedzielę z Lublina do Słowenii. W ostatnim czasie ten kraj zmaga się z powodziami i lawinami błotnymi. W wyniku podtopień zginęły co najmniej trzy osoby, a kilkaset zostało rannych. Sześć słoweńskich rzek osiągnęło rekordowo wysoki poziom. Zalane może być nawet 30 procent powierzchni kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Czerwony Krzyż PCK polska pomoc Słowenia Lublin

Rafał Wiśniewski: Festiwal Wschód Kultury to nie tylko muzyka, ale też inne dziedziny sztuki

- Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia to wydarzenia nie tylko muzyczne, ale także fotografia, film, książka, spotkania i różne debaty. Bardzo ważna jest prezentacja pracy instytucji i kuratorów lokalnych, o których nie powinniśmy zapominać, gdy zapraszamy wielu gości i artystów zagranicznych - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Dwójka Rafał Wiśniewski Lublin KULTURA

"Tamara Łempicka - ponad granicami". Historyczna wystawa w Lublinie

Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej: w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Od niedawna to się zmieniło. Zakupione przez Polskę dzieła (w sumie osiemnaście prac) artystki od 23 czerwca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka - ponad granicami".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska KULTURA Tamara Łempicka Lublin Meksyk

"Lato z Radiem" w Lublinie. Marcin Wroński: fascynuje mnie tajemniczość miasta

W Lublinie się urodził, uczył i studiował. Od wczesnych lat młodzieńczych fascynował się historią i wielokulturowością miasta. Dlatego w jego kryminałach retro Lublin jest nie tylko tłem wydarzeń, ale też jednym z głównych bohaterów. Marcin Wroński był gościem cyklu "Jestem stąd", realizowanego w ramach akcji "Lato z Radiem".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Sława Bieńczycka Lublin kryminał literatura Martyna Podolska Marcin Wroński

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Solidarność, wolność i miłość w czasach przemian

– Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności – mówił Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka papież Warszawa 1987 Łódź Kraków Lublin Tarnów Szczecin Gdańsk Gdynia Częstochowa PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Andrzej Nowak

"Środki publiczne realnie zmieniają Polskę wschodnią". Soboń wskazuje na fundusze dla województwa lubelskiego

- Prze ostatnie trzy lata przekazaliśmy do województwa lubelskiego 6,5 mld zł, tylko z kilku naszych flagowych programów dotyczących wspierania przez środki publiczne - powiedział w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Jego zdaniem te środki realnie zmieniają Polskę wschodnią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Lublin Ministerstwo Finansów Artur Soboń inwestycje samorząd